Twitter Tamamen Çok Farklı Bir Yola Sapıyor, Gittikçe Acayipleşiyor

Twitter Tamamen Çok Farklı Bir Yola Sapıyor, Gittikçe Acayipleşiyor

Twitter’a gelen yenilikler sosyal ağın tamamen amacından saptığının bir göstergesi olabilir mi? Bugün Twitter’a baktığımızda eski halinin yerinde yeller esiyor sanki.

Sosyal ağların bir sorunu var, reklam uğruna pek çok şeyi feda edebiliyorlar. Twitter ve Facebook Haber Kaynağı sayfalarına bugün dikkatle bakarsanız ikinin birbirinden çok da farklı olmadığını görebilirsiniz. Haber akışında hareketli GIF’ler, vidolar, Vine eklentileri, dış linkler ve resimlerle dolu olan her iki sosyal ağın haber akışı sayfası, artık birbirinden ayırt edilemiyor. Bir iletiyi bu karmaşanın içinden okumak gittikçe güçleşiyor. Zaten okuma alışkanlığını da yavaş yavaş "izleme bağımlılığı" olarak değiştiriyoruz.

Bunun tek açıklaması, reklam gelirlerini artırabilmek için içeriği zenginleştirme çabası. Siz ne kadar sosyal ağınızı canınızı dişinize takarak savunsanız da, son noktada para konuşuyor ve sizin mecra hakkındaki yapıcı ya da yıkıcı eleştirileriniz dev sosyal ağları hiç ilgilendirmiyor. Yapılan küçük bir araştırmaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Twitter üzerinde video reklam giren şirketlerin yeni Twitter otomatik video oynatma özelliğinden sonra hemen kesenin ağzını daha da açtıkları bildiriliyor.  Geçen sene 7.8 milyar dolar olan Twitter reklam gelirleri, bu hızla devam ederse 2019 yılına kadar 15 milyar dolara ulaşacak. Twitter’ın yeni otomatik medya oynatma sistemi mecranın her dakika yüzde 3 daha fazla reklam göstermesine olanak tanıyor.

Maalesef Twitter’ın zaman çizelgesi ve haber beslemeleri bu şartlar altında gittikçe daha karışık olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Twitter Artık Video ve GIF'leri Otomatik Olarak Oynatmaya Başladı

Periscope Güncellendi, Artık Türkçe

Twitter'da Müstehcen İçerik Temizliği, Porno Endüstrisini İsyan Ettirdi

YORUMLAR