Twitter, Terörizmi Teşvik Eden 1 Milyon 210 Bin Hesabı Sildi

Twitter, Terörizmi Teşvik Eden 1 Milyon 210 Bin Hesabı Sildi

Twitter, iki yılda bir hazırladığı Şeffaflık Raporu'nu bugün yayınladı. Terör yanlısı içeriklerle mücadelesine dair önemli veriler paylaşan şirket, 2015 yılının Ağustos ayından bu yana terörizmi teşvik eden 1.2 milyondan fazla hesabı sildiğini açıkladı.

Son yıllarda artan terör saldırıları, internet ekosistemini de etkisi altına alıyor. Facebook, Twitter ve Google gibi internet devleri, terör içerikleriyle mücadele politikasının bir parçası olarak, terörizmi teşvik eden içeriği otomatik olarak algılayacak ve kaldıracak yeni algoritmalar üzerinde çalışıyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi olan Twitter, her iki senede bir yayınladığı şeffaflık raporunu bugün paylaştı. 1 Temmuz 2017 ila 31 Aralık 2017 tarihleri arasında terör yanlısı içerikler nedeniyle 274,460 hesabı süresiz olarak askıya alan şirket, 2015 yılının Ağustos ayından bu yana aynı sebeple 1 milyon 210 bin 357 hesabı kaldırdı.

Twitter, geçen yılın 1 Temmuz - 31 Aralık tarihleri arasında kaldırılan hesapların yüzde 93'ünün yapay zeka algoritmaları tarafından tespit edildiğini söyledi. Söz konusu hesapların yüzde 74'ünün ilk tweetlerinde kaldırıldığını belirten şirket, ABD hükümetinden gelen terörizmle ilgili raporların geçen seneye göre yüzde 0.2 oranında azaldığını ifade etti.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, son üç raporlama dönemi boyunca terör içerikleri nedeniyle askıya alınan hesaplarda düşüş olduğuna dikkat çeken Twitter, etkin mücadele yöntemleri nedeniyle terörizmi teşvik etmek isteyenlerin platformda eskisi kadar etkin olamadığını belirtti.

Twitter'da aşırıcılığın, yabancı karşıtlığının ve terörizmin tanıtımını engellemek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden ABD'li şirket, bu yöndeki politikasını daha etkin mücadele yöntemleriyle genişleteceğini bildirdi.

YORUMLAR