Twitter, Trump'ın da Paylaştığı Videoya Manipülasyon İşareti Koydu

Twitter üzerinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından retweet edilen bir videoyu, manipülasyon olarak işaretledi.

twitter donald trump manipülasyon

Sosyal medya devi Twitter, yaklaşan seçimler öncesinde platform üzerinde paylaşılan siyasi içerikli reklamlar konusunda önemli değişiklikler yapmıştı. Bunun bir sonucu olarak geçtiğimiz gün ABD Başkanı Donald Trump tarafından retweet edilen bir videoyu, manipülasyon olarak işaretledi.

Twitter, daha önce aldığı reklam politikası kararlarını 5 Mart itibarıyla güncelleyerek daha sıkı hale getirmişti. Yapılan değişikliklerden etkilenen ilk isim ise Beyaz Saray Sosyal Medya Sorumlusu Dan Scavino oldu. Scavino tarafından paylaşılan ve Donald Trump'ın seçimlerdeki rakipleri arasında yer alan Joe Biden'ı hedef alan bir video, manipülasyon olarak işaretlendi. Aynı videoyu ABD Başkanı resmi Twitter üzerinden RT yaparak, takipçileri ile paylaşmıştı.

Twitter geçtiğimiz ay yaptığı duyuruyla, "Kişilere zarar vermesi muhtemel, sentetik ya da manipüle edilmiş" medya ögelerini ayıklayacağını dile getirmişti. Üzerinde oynanmış ya da değiştirilmiş görseller, videolar vb. paylaşımlar, Twitter kullanıcılarına bu şekilde gösterilecekti. Daha doğrusu Twitter, manipüle edildiğini fark ettiği paylaşımlara manipülasyon uyarısı koymayı vaat etmişti.

Donald Trump'ın paylaşımında manipülasyon uyarısı

Dan Scavino tarafından 13 saniyelik videoda, Joe Biden tarafından farklı yerlerde ve zamanlarda yapılan konuşmalar yer alıyordu. Kırpılan videoların yer aldığı paylaşımda Biden, "Demokratlar seçimi kazanamaz" ve "Trump'ı tekrar seçmekten başka şansımız yok" gibi cümleler sarf ediyordu. 

Bağlamı dışına çıkarılan ve tüm konuşmadan ayrı alındığı için Trump destekçisi görünen bu açıklamalar, aslında gerçeği yansıtmıyordu. Donald Trump'ın en güçlü rakibi olarak gösterilen Biden, görüntülerin yer aldığı videoların tamamında farklı şeylerden bahsediyordu.

Video üzerinde oynama yapıldığından Twitter paylaşımında altına "manipüle medya" ibaresi koydu. Böylece yeni Twitter kuralından etkilenen ilk isim, Trump ve Scavino oldu.

YORUMLAR