Twitter Üzerinde Hükümetlerin Baskısı Gittikçe Artıyor

Twitter Üzerinde Hükümetlerin Baskısı Gittikçe Artıyor

Özgür bir konuşma ortamı olmaya çalışan Twitter'a baskıcı yönetim uygulayan devletler ağır taleplerle yükleniyorlar. Twitter'a hükümetler kullanıcı bilgisi, kullanıcı silme talebi ve telif hakkı konularında durmadan bildiri gönderiyorlar.

2014 yılının ikinci yarısından bu güne baskıcı ve muhafazakar hükümetlerin Twitter'dan sansür ve yasaklama konusundaki talepleri tam yüzde 40 oranında artış gösterdi. Küresel anlamda 7 bin 144 hesap hakkında soruşturma bilgilerinin talep edildiği Twitter, bu baskılardan yılmış durumda. An itibarıyla Dünya çapında Twitter'ın hükümetlerden gelen yasaklama, kullanıcı bilgisi sorgulama gibi sırada bekleyen 2 bin 871 talebi var. 

Twitter yine de hükümetler hesapların ulusal güvenliğe zarar verebilme olasılığını ispatlamadıkları sürece kullanıcı bilgileri paylaşmıyor. Ancak yine de sadece Amerika Birleşik Devletleri’nden 3 bin 299 hesap hakkında gelen benzer talebin yüzde 80 bilgisini hükümetle paylaşmak zorunda kaldı.

Twitter’dan bu yünde gelen taleplerde en yüksek artışın Türkiye’den geldiği de bildirilmişti. Türkiye geçen seneye oranla tweet sildirme ve kullanıcı bilgisi isteme konusunda yüzde 150 daha fazla talep göndermiş. 

 Twitter'da Türkiye Nereye Koşuyor?

Sosyal Medyada İçerik Kaldırma Talebi Lideri Türkiye

Twitter'a Yasak Hesap Bazında Devam Ediyor

YORUMLAR