Twitter Yasağına AB ve Beyaz Saray'dan Sert Tepki

Twitter Yasağına AB ve Beyaz Saray'dan Sert Tepki

Ülkemizde Twitter'ın yasaklanmasının dünya çapında duyulmasının ardından uluslararası çevrelerden bu karara tepkiler yağdı. Birkaç gün önce ilk olarak Twitter erişime kapatılmıştı ve Türk kullanıcılar DNS ve VPN servislerini kullanarak Twitter'a bağlanmıştı. Fakat yasağın üzerinden kısa bir süre geçmesinin ardından DNS ile Twitter'a erişim de engellenmiş, kullanıcılara Twitter'a VPN haricinde erişim yolu bırakılmamıştı.

Alınan bu kararlar ise hem Avrupa Birliği hem de Amerika tarafından olumsuz karşılandı. Avrupa Birliği Komisyonu Dijital Ajanda başkanı Neelie Kroes konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

"Türk insanı ve uluslararası toplum bunu bir sansür olarak görecektir, ve öyledir de."

Beyaz Saray'dan yapılan resmi açıklama ise şu şekilde:

"Biz Türk insanının bilgiye erişiminin kısıtlanmasının karşısındayız. Twitter'a erişim ifade özgürlüğünün kullanılması anlamına gelmektedir ve erişimin kısıtlanması demokratik iktidarlar için kritik öneme sahip olan şeffaf yönetim ilkesine ve Amerika'nın dünya çapında savunucusu olduğu uluslararası haklara aykırıdır. "

Twitter ise konu hakkında şu açıklamayı yapıyor:

"Twitter'ı hayati bir iletişim aracı olarak gören Türkiye'deki kullanıcılarımızın yanındayız. Bir an önce erişimin sağlanacağını umuyoruz. "

Twitter'a erişim yapabilmenizi sağlayacak bazı VPN yazılımları şunlardır:
Android için:

iOS için:

Windows için:

Bilgisayarınızda size Twitter ve YouTube gibi yasaklı sitelere erişim imkanı veren hızlı ve güvenli bir DNS servisi kullanmak isterseniz size tek bir tıklamayla DNS değiştirme imkanı veren SmartSafeDNS programını kullanabilirsiniz:

SmartSafeDNS adresleri:
54.85.9.10

54.85.12.30

Twitter'dan Sonra Google DNS'leri de Engellendi

YORUMLAR