Twitter Yasak Hakkında Resmi Açıklama Yaptı

Twitter Yasak Hakkında Resmi Açıklama Yaptı

Dünyanın en büyük sosyal medya kanallarından olan Twitter ülkemizde uygulanan Twitter yasağı ile ilgili olarak kendi blog sayfasında resmi bir açıklama yaptı. Hatırlanacağı üzere ülkemizde Twitter geçen hafta erişime kapatılmış ve ilk aşamada DNS değiştirerek Twitter'a girebilmek mümkün olmuştu. Fakat kısa bir sürenin ardından DNS hizmetleri ile Twitter'a erişimin de önü kapatılmış, Twitter'a erişim ancak VPN servisleri ve Tor Browser kullanarak mümkün olmuştu.

Bu yasağın üzerinden geçen kısa sürenin ardından Twitter şu açıklamaları yaptı:

"Türk hükümeti Twitter'a erişimi engelleyeli 6 gün geçti. Bu süre boyunca biz Türk yetkililerin kaygılarını dinlemeye çalıştık ve bizim hizmetimizin ve politikalarımızın nasıl çalıştığı hakkında onlara bilgi vererek durumu çözüme kavuşturmaya çalıştık. Fakat halen Türkiye'de sesini Twitter üzerinden duyurmaya çalışan milyonlarca kişinin bunu yapması engellenmektedir.

...Söz konusu kapatma kararının altında bize daha önceden hiçbiri hakkında bilgi verilmeyen 3 mahkeme kararı ve savcı talebi bulunmaktadır. Bu mahkeme kararlarından 2 tanesi bizim kurallarımızı da ihlal eden içeriklerle ilgilidir ve bu içerikler bizim tarafımızdan engellenmiş durumdadır. Son mahkeme kararı ise eski bir bakanı yolsuzlukla suçlayan bir hesabı kapatmakla ilgilidir. Bu karar bizi düşünmeye sevketmektedir. Politik ifade en önemli ifade şekilleri arasındadır, özellikle de olası bir hükümet yolsuzluğu ile ilgili olduğu durumlarda. Bu, bugün bizim kullanıcılarımız adına Twitter yasağının kaldırılmasına dair mahkemeye başvurmamızın temel nedenidir. "

Twitter'ın resmi açıklamasında yer verdiği bir başka nokta da kapatılması istenen hesabı ülkeye özel bir şekilde engelledikleridir. Bu Twitter tarihinde bir ilk; çünkü daha önceden Twitter'ın ülkeye özel bir şekilde içerik engellediğine rastlanılmamıştı. Bu, şu anlama geliyor: Twitte'ın ülkemize özel olarak engellediği içeriklere Twitter'a normal yollardan erişmeye çalıştığımız takdirde ulaşamayacağız. Fakat VPN servisleri kullanarak IP adresimizi yurt dışına yönlendirdiğimizde bu içerikleri görebileceğiz.

Hatırlanacağı üzere dün de Ankara İdare Mahkemesi TİB tarafından alınan Twitter'ın erişime kapatılmasına dair idari kararı durdurma kararı almıştı. Fakat halen bu karar uygulanmış değil ve Twitter erişime kapalı halde. 

Bilgisayarınızda size Twitter ve YouTube gibi yasaklı sitelere erişim imkanı veren hızlı ve güvenli bir DNS servisi kullanmak isterseniz size tek bir tıklamayla DNS değiştirme imkanı veren SmartSafeDNS programını kullanabilirsiniz:

SmartSafeDNS adresleri:
54.85.9.10

54.85.12.30

Engelli Sitelere Giriş Programları

YORUMLAR