Twitter, Yeni Hesap Girişleri İçin Digits'i Tanıttı

Twitter, Yeni Hesap Girişleri İçin Digits'i Tanıttı

İnternet üzerinde birçok site ve e-posta servisinin üyelik sistemi kullandığını düşünürsek, artık e-posta adresinizi kullanıcı adı olarak kullanmanız sonrasında şifrenizi girmeniz herkes için günlük olarak yapılan bir iş haline geldi.

Peki ne kadar güvenli? Neredeyse her sitenin üyelik hesabı olarak e-posta adresi ve şifre kullanması artık dijital çağda suç oranlarının da rahatlamasına yol açarak hacker'lara fırsat sunuyor. Elbette güçlü ve karışık bir şifre sayesinde güvenliğinizi arttırabilirsiniz, ama nereye kadar? Sosyal medya ağlarından Twitter, alışkın olmadığımız bir sistemi yavaş yavaş varsayılan sisteme dönüştürmek için yeni bir adım atarak Digits isimli sistemi tanıttı. Twitter'ın yeni servisi Digits ile artık hesaplara telefon numaranızı baz alarak giriş yapabileceksiniz. Twitter'ın geliştirici ekibi tarafından sunulan Digits aslında bağımsız bir servis ve yakında çoğu platforma gelecek gibi görünüyor.

Telefon numarasıyla giriş yapma sistemiyle az çok karşılaşmışsınızdır. Numaranızı yazdığınızda telefonunuza gelen kısa mesaj aracılığıyla oradaki kodu girişte kullanarak hesabınızı açıyorsunuz. Digits de bu sistemi biraz daha güvenlik katar halde her seferinde yeni onay kodu sistemini kullanıyor. Yani telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreyi hesabınıza girmek için kullandığınızda, bir dahaki girişte telefonunuza başka bir kod gelecek. Bu sayede hacker'ların da hesabı kırma şansı büyük oranda azalıyor.

Digits'i düşünecek olursak aslında birçok yönden kolaylık sağlayan bir sistem. En başta herhangi bir e-posta adresine ihtiyacınız yok ve bu aslında çok önemli bir durum. Ülkemizde binlerce insan yalnızca işini görmek için yeni e-posta adresi oluşturmak zorunda kalıyor, kullanmayacakları özelliklerle kuşatılıyorlar. Digits ile e-posta adresine gerek kalmadan sadece telefon numaranızı kullanarak herhangi bir hesaba hızlı ve güvenli bir şekilde giriş yapabileceğiz. Bir yandan da hesap güvenli olsun diye kendi aklımızda bile tutamadığımız kompleks şifreler düşünmek zorunluluğu ortadan kalkacak.

Twitter'ın yeni giriş sistemini iki aşamalı güvenlik sistemi olarak da düşünebiliriz. Kredi kartı alışverişlerinizde telefonunuza gelen koda benzer bir sistem izlediğinden hem kolaylık açısından hem de güvenlik açısından önemli bir adım olacak. Online ortamlar için Digits büyük ihtimalle ilk çıkışını Twitter'a yaparak daha sonra diğer ağlara da yayılacak. Maalesef sistemin ne zaman aktif olacağı konusunda bir bilgi yok.

PhotoMath Öğrencinin Dostu, Hocaların Kabusu Olacak

Microsoft Next Lock Screen Tanıtım Videosu

YORUMLAR