Twitter'a Erişim Yasağı Kaldırıldı!

Twitter'a Erişim Yasağı Kaldırıldı!

Ülkemizde milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan Twitter'a yönelik engelleme kararı, uzun uğraşlar sonunda kaldırıldı. Bir süredir Türk kullanıcılarının VPN ve çeşitli yöntemleri kullanarak eriştikleri sosyal ağ için alınan tedbir amaçlı erişim engelleme kararı bugün beklenildiği üzere son buldu.

Çeşitli kullanıcıların hesaplarının askıya alınması yönünde farklı mahkemelerden alınmış kararları Twitter'ın dikkate almadığını gerekçe göstererek, Türkiye'de milyonlarca kişinin kullandığı anlık haber alma kaynağı Twitter'ı 20 Mart günü erişme kapatılmıştı. Aradan yaklaşık iki hafta geçti ve hepimizin beklediği güzel haber geldi. Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'a erişim engellenmesinin insanların ifade özgürlüğünü kısıtladığını belirten ve uygulanan kararın kaldırılmasını içeren yazının bugün öğlen sularında Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından çok geçmeden Twitter'a yönelik alınan tedbir amaçlı erişim engelleme kararı resmi siteden kaldırıldı. Reuters'a bilgi veren bir yetkili ise yasağın kaldırıldığı doğruladı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın internet servis sağlayıcılara ve operatörlere Twitter için alınan engelleme kararınınn kaldırıldığını bildirmesi durumunda Türkiye'deki tüm kullanıcılar DNS'lerini değiştirmeden, VPN uygulamaları kullanmadan Twitter'a erişebilecek.

BTK'nın Açıklaması: 

"Anayasa Mahkemesinin 02.04.2014 günlü 2014/3986 başvuru numaralı kararı 03.04.2014 günü Kurumumuza ulaşmış ve Mahkeme kararı gereği, yurt dışı merkezli Twitter firmasının İnternet erişimine 03.04.2014 tarihi itibariyle engelleme kaldırılmıştır.

Bilindiği üzere adı geçen firma içeriğinde bulunan bazı hesaplar hakkında vatandaşlarımızın yaptığı şikâyetler üzerine Kişilik Haklarının ve Özel Hayatın Gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerince URL bazlı olarak erişimi engelleme kararı verilmişti.

Mahkeme kararları çerçevesinde URL bazlı engelleme talepleri, twitter’in sunduğu içeriklere ait adreslerin tamamının, “güvenli-security-https” kodlu olması nedeniyle karşılanamamıştı. Güvenli kodlu adresler doğrudan ilgili firmanın işbirliğini gerektirmektedir.

Erişimi engelleme talepleri, elektronik ortamda bahsi geçen firmaya iletilmiş, fakat iyiniyetli çabalarımıza rağmen, adı geçen firma bu kararlara duyarsız kalmış, içerikler çıkarılmamış ve Mahkeme kararları yerine getirilmemişti.

Bundan dolayı Mahkeme kararlarıyla mağdur oldukları tespit edilen vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak sorunlarla karşılaşmaması ve mağduriyetlerinin önlenmesi için, söz konusu firmanın İnternet sayfasına 21.03.2014 tarihinde bütünüyle erişim engellenmesi tedbiri uygulanmıştı.

Erişim engellemesi sonrasında, Twitter firması Türkiye’de bir temsilci belirlemiş ve bu çerçevede bir takım görüşmeler yapılmıştır.

22.03.2014 tarihinde yapılan ilk görüşmede mevcut Mahkeme kararlarından 4 tanesinin gereği yerine getirilmiştir. 01.04.2014 tarihinde yapılan ikinci görüşmede ise, 01.01.2014 tarihinden beri vatandaşlarımızın bireysel müracaatlarına dayalı engelleme talepleri ve diğer Mahkeme karalarının gereğinin yapılması Twitter firmasından talep edilmiştir.

21.03.2014 tarihli Basın Bildirimizde de belirtildiği üzere, Mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmek üzere bir mekanizma kurulması halinde söz konusu tedbirin kaldırılması zaten öngörülmüştü.

Kamuoyunun da bildiği gibi İdari Mahkemelerde yargı süreci de devam etmektedir. Fakat İdari Mahkemelerce yargı süreci tüketilmeden Anayasa mahkemesinin kararlarına uyma zorunluluğu gereğince, Twitter firmasının internet sayfasına erişim engellemesi kaldırılmıştır.

Bu dönemde Twitter firması ile yapılan temaslar çerçevesinde bir irtibat mekanizması kurulması süreci de hızlanmıştır. Verilen kararların, vatandaşlarımızın bireysel haklarının ve özel hayatlarının gizliliğinin ihlali gibi durumlarda, mağduriyetlerini gidermeye hız kazandıracak bu mekanizmanın kurulma sürecini olumsuz yönde etkilememesini temenni ediyoruz.

Bu süreçte Kurumumuzun tek amacı, Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerinin kararlarının yerine getirilmesi, vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi ve benzer durumlara karşı hızla tedbir alınması amacıyla, adı geçen firma ile sağlıklı bir iletişim mekanizması oluşturmak ve ileride olası benzer sorunları yaşamamak olmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Twitter:


YORUMLAR