Twitter'dan Ramazan'a Özel Hastag ve Emojiler Geldi

Twitter'dan Ramazan'a Özel Hastag ve Emojiler Geldi

Sosyal medya devi Twitter, yakın zaman önce özel günler ve etkinlikler için emojiler ve hashtagler oluşturmaya başlamıştı. Son olarak Fenerbahçe'nin play-off serisinde gördüğümüz bu uygulama, Ramazan ayı dolayısıyla tekrar karşımıza çıktı. 

Ramazan ayının yardımlaşma ve dayanışma ayı olduğunun altını çizen Twitter, bu sebeple hazırladıkları özel hashtagi le insanları birbirlerine daha kolay ulaşmaya teşvik etmek istediklerin ifade etti. Bu sebeple, #Ramazan, #iftar ve #Ramadan_lantern şeklinde üç farklı başlık belirleyen Twitter, bunların her biri için özel resimler de oluşturdu. İlk etiketi kullananların, etiketlerinin hemen yanında cami ve hilal resimleri çıkıyor, iftar için su ve hurma resimlerini oluşturan internet sitesi, "lantern" yani fener anlamına gelen etiket için de yine hilal simgesini tercih etti. 

Twitter'ın bir diğer girişimi olan Periscope için de özel bir çalışma yapıldı. Bu platformda #Ramazan etiketiyle başlatılacak olan yayınlarda, küçük kalp resimlerinin yanı sıra hilal resimlerinin de beğeni işareti olarak gönderilebileceği söylendi. 

Sadece Türkçeye özel olarak hazırlanmayan bu etiketler, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bütün ülkelerin dillerinde hazırlandı. Hemen yukarıda da #Ramazan için oluşturulan görseli görmek mümkün.

Diğer iki görseli de bizlere tanıtan Twitter, iftar ve fener için hazırladığı küçük etiket resimlerini de gösterdi. Bunların ayrıca mesajlaşmalar içinde de kullanılabilir emojiler olarak sisteme ekleneceklerinin de altı çizildi. Persicope için yapılan çalışmanın ise hemen aşağıdaki gibi olacağı da söylendi. 

Tüm bunlarla birlikte Orta Doğu'ya özel Ramazan etkinlikleri de düzenlemeyi düşünen Twitter, bu etkinliklerin ilk adımı olarak da @FilFan isimli hesap üzerinden, Orta Doğu bölgesinde yayın yapan TV kanallarının yayın akışlarını gösteren bir bot hazırladı. Türkiye'deki kanalları desteklemeyen bu botun yanı sıra Twitter, canlı yayınlar ve diğer etkinliklerle Ramazan boyuna etkin olacak. 

Twitter, Reklam Anlayışına Yeni Bir Boyut Getiriyor

Twitter Bir Türk Takımı İçin İlk Kez Özel Hashtag Açtı

Yeni Twitter Rekortmeni 3.5 Milyon Retweetle, Nugget Çocuk Oldu

YORUMLAR