Twitter'ın 2015'e Ait Son Şeffaflık Raporunda Türkiye İçerik Kaldırtma Rekoru Kırdı

Twitter'ın 2015'e Ait Son Şeffaflık Raporunda Türkiye İçerik Kaldırtma Rekoru Kırdı

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı bulunan sosyal medya sitesi Twitter, kamuoyundan gizlisi saklısı olmadığını kanıtlamak için 2015'in son şeffaflık raporunu da yayınladı.

Twitter, düzenli olarak her yılın ilk yarısında ve ikinci yarısında olmak üzere toplamda 2 farklı şeffaflık raporu yayınlıyor. Dev sosyal medya sitesi, 2015'e ait olan ve 1 Temmuz-31 Aralık tarihlerini kapsayan şeffaflık raporunu yayınladı. Yayınlanan şeffaflık raporunda ülkelerin Twitter ekibinden içerik kaldırma isteği bildirimlerinin sayısı yer alıyor.

1 Temmuz 2015 ve 31 Aralık 2015 tarihleri arasında Twitter'a 1671 tweet kaldırma isteği gönderen Türkiye, dünya üzerinde en çok istekte bulunan ülke oldu. Ülkemiz Twitter'ın 2015'teki içerik kaldırma isteklerinde yüzde 48'lik bir yer kaplamakta. Listenin en üst sırasında yer alan Türkiye'nin hemen peşini Rusya takip ediyor. ABD ise en az istekte bulunan ülke olma yolunda ilerliyor. Şeffaflık raporları boyunca milyonlarca nüfusu olan ABD, Twitter'dan sadece 183 tane içeriği kaldırmasını istemiş. Umarız Twitter bu kadar mütevazi bir isteği kırmamıştır.

Uzun zamanlı şeffaflık raporları incelendiğinde ise 2012 ve 2015 yılları arasında gönderilen içerik kaldırma isteklerinde Türkiye yüzde 79'luk bir dilime sahip. 4 yıl boyunca Twitter toplamda 8428 adet şikayet bildirimi almış. Türkiye'nin yüzde oranını hesapladığınızda miktarın diğer ülkelere oranla oldukça fazla olduğunu görebilirsiniz. Kalan yüzde 21 ise diğer ülkeler arasında değişiklik göstermekte.

Engellenen tweetlerin çoğu siyasi içerik barındırıyor ve genellikle hükümete karşı yorumlardan oluşuyor. Tweetler’in kaldırılma sebebi olarak da zaten hesapların terör örgütleriyle ilgisinin olması ve hükümeti olumsuz yönde eleştiri yapması gösterilmekte.

İnternet sitelerinde uygulan içerik kaldırtma politikasını destekliyor musunuz?

Twitter'a Beğeneceğiniz Yeni Bir Özellik Daha Geliyor

Twitter Artık Gif Arama ve Mesajlara Video Ekleme Seçenekleriyle Daha Eğlenceli

YORUMLAR