Twitter’ın Çinli Rakibi Weibo Bomba Gibi Geliyor!

Twitter’ın Çinli Rakibi Weibo Bomba Gibi Geliyor!

Çin’de popüler olan sosyal medya alternatifi Weibo, çok kısa bir süre içerisinde Twitter’ı birçok konuda geride bırakmayı başardı. Sosyal paylaşım platformu, neredeyse Twitter’ın kullanıcı sayısına ulaştı.

Twitter’ın zorluklar içerisinde olduğu bu dönemde sosyal paylaşım platformunun Çinli alternatifi olan Weibo, Twitter’a işini nasıl yapacağını öğretircesine yükselişe geçti. 2009 senesinde Çin’de Twitter’ın yasaklanmasından sadece 1 ay sonra kullanıma sunulan Weibo, yaklaşık 7 sene içerisinde neredeyse Twitter’a yetişti.

Aynı Twitter gibi 140 karakter sınırı bulunan ve kullanıcılarından o an düşündüklerini, yaptıklarını paylaşmalarını isteyen sosyal paylaşım platformu, şu an 282 milyon aktif kullanıcıya ve 11.4 milyar dolar pazar payına sahip. Öte yandan Twitter’ın 313 milyon aktif kullanıcıya ve 12.6 milyar dolar pazar payına sahip olduğu biliniyor. Weibo’nun Twitter’a yetişeceğini ve hatta geçeceğini düşünmemizdeki ana neden ise, Twitter’ın senelik büyüme payının sadece yüzde 3 iken Weibo’nun yüzde 33 oranında büyümesi.

Diğer yandan Weibo kullanıcılarının ABD film ve müzik yıldızlarını takip oranı bile Twitler ile yarışabiliyor. Yukarıda sol taraftaki rakamlar Twitter, sağ taraftakiler de Weibo takipçileri gösteriyor.  Weibo’nun bu başarısı sosyal paylaşım platformunun hisselerini de yansımış. 2016 senesinin başından itibaren Weibo’nun hisseleri yüzde 171 oranında değerlenmiş. Twitter’ın ise aynı dönem içerisinde hisseleri yüzde 20 oranında değer kaybetmiş.

Twitter CEO'sunun Twitter Hesabı Hacklendi

Twitter'da İşler Kötüye Gidiyor, Twitter Çöküyor mu?

YORUMLAR