Twitter'ın iOS Uygulaması Çöktü!

Twitter'ın iOS Uygulaması Çöktü!

En popüler ve en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Twitter'ın iOS uygulaması ortaya çıkan bir problem nedeniyle çöktü. Ortaya çıkan sorunun Punnycode isimli şifreleme sisteminden kaynaklandığı dile getiriliyor.

Bugün içerisinde yaşanan problem iOS cihazları üzerinden Twitter kullanan bazı kullanıcıların sorun yaşamasına neden oldu. Problemin nedeni ise belirli bir URL'nin zaman tünellerinde görünmesi. Zaman tünellerinde bu belirli URL olan kullanıcılar iOS cihazları üzerinden Twitter'ın uygulamasına giriş yaşarken problem yaşadılar.

Teknik olarak açıklamak gerekirse, Unicode karakterlerinin şifrelenmesini sağlayan Punnycode problemin nedeni. Unicode ise ASCII'nın sınırlı karakter setini görüntülemek için kullanılıyor. Problemin bir kaç saat içerisinde çözülmesine rağmen, mağdur olan pek çok Twitter kullanıcısı problem hakkında tweet'ler attı. Ayrıca problem yaşayan kullanıcılar Twitter'a girebilmek için üçüncü parti uygulamaları kullanmaya yöneldi.

Twitter üzerinde problem yaşayan iOS kullanıcıları hep tepkilerini hem de şikayetlerini yine Twitter üzerinden Tweet atarak dile getirdi. Sorunun çözülmesinden sonra ise Twitter'ın iOs departmanından yapılan açıklamada problemin kaynağının Punnycode olduğu, aynı zamanda problemin iOS harici platformlarda yaşanmadığı belirtildi.

Twitter'ın Android, iOS, Windows Phone uygulamaları yada web sitesi üzerinde şu an için bir sorun bulunmuyor ve normal girişinizi yapabilirsiniz. Facebook ve Twitter gibi platformlarda yaşanan kısa süreli çökme problemlerinin şirketlere ne kadar pahalıya patladığını biliyoruz. Twitter'ın durumla igili açıklamalarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Twitter, Özel Mesaj Aracılığıyla Tweet Paylaşımı Özelliğini Getirdi

YORUMLAR