Twitter’ın Uygulamalarınızı Kontrol Etmesini Nasıl Önlersiniz?

Twitter’ın Uygulamalarınızı Kontrol Etmesini Nasıl Önlersiniz?

Geçtiğimiz günlerde Twitter, kullanıcıların telefonlarında veya tabletlerinde kullandıkları uygulamaları takip edeceğini açıkladı. Twitter bu durumu, kullanıcılarına daha fazla kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı hedeflemesine bağladı. Kısaca, kullanıcının uygulamalarını dikkatle analiz edecek olan Twitter, telefonunda çok fazla oyun bulunan bir kullanıcıya haber akışında yeni mobil oyun reklamları gösterecek. 

Tam da yılbaşının yaklaştığı dönemde Twitter’da reklamlardan daha çok gelir elde edebilmek için yeni bir yönteme başvurdu. Peki, bunu durdurmanın bir yolu var mı? Evet var, çünkü Twitter bu takibi zorlayapmıyor. Eğer isterseniz uygulamalarınızın Twitter tarafından takip edilmesini önleyebilirsiniz.  

Mobil cihazlara indirilen ve kullanılan uygulamaları kontrol ederek kullanıcı davranışlarını analiz edecek olan Twitter böylelikle nokta atış reklam yapmaya başlayacak. Twitter’a göre bu ne kadar “ kullanıcı deneyimini geliştirmek” amaçlı bir strateji olsa da, bu durumdan kullanıcıların zamanla rahatsız olabileceğini hesaba katmış olacak ki bu takibi zorunlu kılmıyor. 

Twitter bu durumu, kullanıcılarına daha fazla kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı hedeflemesine bağlıyor. Çok yakında Android ve iOS kullanıcıları için başlayacak olan bu uygulamayı şu şekilde engellemeniz mümkün olacak…

iOS Kullanıcıları
- “Ben” sekmesini seçerek buradaki “dişli” ikonuna tıklayın
- Burada ayarlar sekmesine geçin
- Ayarlamak istediğiniz hesabınızı seçin
- Gizlilik menüsü altında “Twitter’ın Uygulamalarımı Ayarlamasına İzin Ver” sekmesini kapatın

Android Kullanıcıları
- Twitter uygulamasına gidin en sağda alt alta duran üç noktayı tıklayın
- Buradan Ayarlar sekmesine geçin
- İzinleri değiştirmek istediğiniz hesabınızı seçin
- Gizlilik menüsü altında “Twitter’ın Uygulamalarımı Ayarlamasına İzin Ver” sekmesini kapatın

Henüz uygulama başlatılmadığı için acele etmenize gerek yok, ancak ilk Twitter güncellemesinden itibaren bu rehberi kullanarak seçenek menüye yerleşmiş mi bakmakta fayda var. 

Hafta Sonu Özel: Editörlerimiz Sizler İçin Neler Seçti? - Bölüm 4

YORUMLAR