Twitter'ın Yeni Arama Motoru Eski Tweet'lere Erişimi Kolaylaştırıyor

Twitter'ın Yeni Arama Motoru Eski Tweet'lere Erişimi Kolaylaştırıyor

Bildiğiniz gibi Twitter atılan tüm tweet’leri kayıt altına alıyor ve veritabanında saklıyor. Fakat ne yazık ki atılan tüm tweet‘leri aratıp bulmak mümkün değil. En azından durum yeni arama motoruna kadar böyleydi.

Yeni tasarlanana arama motoru sayesinde artık kullanıcılar Twitter’ın çıktığı 2006 yılına kadar olan bir zaman diliminde atılmış tüm tweet’leri arama motoru ile arayıp bunlara erişim sağlayabilecek. Elbette bu imkanı sağlayabilmek için Twitter’ın yapması gereken ilk işlerden bir tanesi yarım trilyon tweet arasında arama yapabilecek ve aranılan tweet’i bulabilecek kapasitede bir arama motoru tasarlamak.

Yeni arama motoruna dair bahsi geçen en önemli özelliklerden bir tanesi de aratılan anahtar kelimelere göre en takın tarihte gönderilmiş tweet‘lere öncelik verileceği. Yani herhangi bir konuda arama yaptığınızda öncelikli sonuçlar kronolojik olarak en son gönderilmiş olanlar olacak. Elbette eski içerikler de bulunan sonuçlar arasında yer almaya devam edecek. Kullanıcılar isterse tarihsel olarak geriye gidip aradıkları sonuçları bulabilecek.

Twitter’ın geliştirdiği yeni arama motoru bazı ekstra arama özelliklerini de beraberinde getirecek. Bu sayede kullanıcılar konvansiyonel yöntemle bulamadıkları içerikleri gelişmiş arama özellikleriyle bulabilecek. Sistemin en büyük getirilerinden birisi de mobil cihazlar üzerinde dahi çalışabiliyor olması.

Facebook'un Yeni Gruplar Uygulaması İle Tüm Gruplarınız Tek Bir Yerde

YORUMLAR