Uber’den Sürücü ve Yolcuların Güvenliğini Artıracak Özellikler

Uber’den Sürücü ve Yolcuların Güvenliğini Artıracak Özellikler

Dünya çapında pek çok ülkede ulaşım hizmeti veren Uber, hem sürücüler hem de yolcular için uygulamaya eklenecek yeni güvenlik özelliklerini duyurdu.

Uber, ülkemizde sıkça tartışılsa da, son dönemin en gözde ulaşım platformlarından bir tanesi konumunda. 

Temmuz ayında 10 milyar yolculuk ve teslimat rakamına ulaşarak çok önemli başarının altına imza atan San Francisco merkezli şirket, sürücü ve yolcuların güvenliğini artırmak adına bir dizi yeni özelliği hayata geçiriyor.

Ride Check, Türkçe adıyla “Sürüş Kontrolü” bu özelliklerden biri. Akıllı telefonlardaki veya GPS cihazlarındaki sensörleri temel alan özellik ile yolculuk esnasında yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi hedefleniyor. Örneğin, yolculuk sırasında uzun ve beklenmedik bir şekilde durulması halinde, hem sürücü hem de yolcu her şeyin yolunda olup olmadığıyla ilgili merkezden bir bildirim alacak. Her şeyin yolunda olduğuna dair onay verdikleri takdirde yolculuk devam edecek.

uber yeni özellikler

İkinci özellik ise Driver Emergency Button, yani "Sürücü Acil Durum Düğmesi" olarak açıkladı. Bu yılın başlarında yolcular için uygulamaya konan bu özellik, sürücülere de sunuldu. Acil durum çağrısı butonunu kullanan sürücü ve yolcular,  bir acil durum çağrı merkezine bağlanabildikleri gibi, lokasyonlarını da polise gerçek zamanlı olarak gönderebiliyorlar.

Uber ayrıca, anonim telefon numarası özelliğini de devreye sokuyor. Artık sürücü ve yolcu birbiriyle iletişim kurduğunda her iki telefon numarası da otomatik olarak gizlenecek. Böylelikle hem sürücülerin hem de yolcuların kişisel bilgileri korunmuş olacak. 

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, yeni özelliklerle birlikte sürücü ve yolcuların kişisel güvenliklerinin daha fazla korunacağını söyledi. "İnsanların güvende olmasını sağlamak gibi çok büyük bir sorumluluğumuz var ve bunu çok ciddiye alıyoruz”  diyen Khosrowshahi, platformdaki yeniliklerin devam edeceğini belirtti.

YORUMLAR