Uber'in CEO'sundan Türkiye Açıklaması

Uber'in CEO'sundan Türkiye Açıklaması

Dünyada 83 ülkede 647 şehirde hizmet veren Uber, son dönemde ülkemizde sıkça kullanılmaya başlandı. Şirketin CEO'su Dara Khosrowshahi, Avrupa Adalet Divanı'nın aldığı kararın, Uber'in Türkiye'deki faaliyetlerine herhangi bir etki etmeyeceğini belirtti.

2014 yılında İspanya’nın Barcelona kentinde Elite Taxi'nin açtığı dava ile başlayan yasal süreç, geçtiğimiz gün karara bağlanmıştı. Avrupa Birliği'nin (AB) en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Uber'in uygulama değil, ulaşım şirketi olduğuna hükmetti. Avrupa Adalet Divanı'nın aldığı kararla birlikte, Uber'ın AB üyesi 28 ülkede faaliyet gösterebilmesi için yetkili yerel makamlardan taksi şirketleri gibi birtakım izinler alması gerecek. 

Kararın ardından Uber'in faaliyetlerinde bir aksama olabileceği hatta bazı ülkeler de hizmet vermeyi kesebileceği dahi konuşulmuştu. İstanbul, Bodrum ve Çeşme'de 3 binden fazla sürücüye sahip olan şirketin CEO'su Khosrowshahi, tartışılan konuya açıklık getirdi.

Khosrowshahi, Avrupa Adalet Divanı'nın aldığı kararla ilgili olarak, "Bu karar, taşımacılık kanunları kapsamında faaliyet gösterdiğimiz pek çok Avrupa ülkesinde değişikliğe sebep olmayacağı gibi, Türkiye'de de aynı şekilde bir değişikliğe sebep olmayacak. Ancak milyonlarca kişinin Uber gibi uygulamaları kullanması zorlaştırılmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

Hizmet verdikleri ülkelerdeki yerel yönetimlerle her zaman iletişim halinde olduklarını belirten Khosrowshahi, "Yasal düzenlemeleri destekleme politikamız gereği, Uber gibi hizmetlere düzenlemelerin getirilmesi makul. Bu sebeple biz de ülkelerdeki yerel yönetimler ile bu konudaki diyaloğumuza zaten devam ediyoruz" değerlendirmelerini yaptı.

2009 yılında kurulan California merkezli şirket, akıllı telefonlara yüklenen uygulama ile kullanıcıların ulaşım hizmeti almasını sağlıyor. Online ödeme işlemi ile çalışan Uber, normal taksilere kıyasla çok daha uygun fiyatlara sahip olması nedeniyle birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. 

YORUMLAR