Uber’in Londra’daki Lisansı İptal Edildi!

Uber’in Londra’daki Lisansı İptal Edildi!

Londra Belediyesi’nin ulaşım birimi Transport for London (TfL) tarafından yapılan açıklamada, Uber’in Londra’daki lisansının iptal edildiği ve faaliyetlerinin yasaklandığı duyuruldu.

İnternet üzerinden taşımacılık hizmeti veren Uber, Londra’daki müşterilerine veda etmek zorunda kalabilir. Belediyenin ulaşım birimi (TfL) Twitter’dan yaptığı açıklamayla, Uber’in gerekli sorumlulukları yerine getirmediğini ve bu nedenle 30 Eylül’de bitecek lisansının yenilenmeyeceğini bildirdi.

Açıklamada, "Uber'in yaklaşımı ve iş yapma usülleri, kurumsal sorumluluktan uzak. Bu durumun kamunun emniyet ve güvenliği için sonuçları olabilir" ifadeleri kullanıldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da 40.000’den fazla araca sahip olan ve toplam 3.5 milyon müşterisi bulunan Uber, 21 gün içinde karara itiraz edebilir. Bununla birlikte Uber’in itiraz süreci boyunca faaliyetlerine devam edebileceği söyleniyor.

Uber, Londra Belediyesi’nin aldığı karara ilişkin sert bir açıklamada yayınladı. Tfl ve Londra Belediyesi’nin tüketicilerin tercihlerini sınırlamak isteyen bir avuç insanın baskılarına boyun eğdiğini söyleyen Uber, Londra’nın yenilikçi şirketlere kapalı bir yer haline geldiğini ifade etti.

Uber'in yasaklanmasını isteyenler, şirketin araçlarının trafik sıkışıklığına neden olduğunu öne sürüyor. Bu gruplar, Uber'in sürücülerine yönelik sıkı kurallar getirmediği savunuyor.

Londra Belediye Başkanı Sadık Khan, resmi Twitter hesabından TfL’nin aldığı kararı desteklediğini açıkladı. Khan, önceliklerinin her zaman Londralıların güvenlikleri olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, Londra Taksiciler Birliği Sendikası kararı mutlulukla karşıladı. Uber’in mahkemelerde yapacağı gayri meşru savunmasını sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden sendika, Uber gibi ahlaksız şirketlerin Londra caddelerinde olmamaları gerektiğini söyledi.

YORUMLAR