Uber’in Rakibi Careem'e Siber Saldırı

Careem Siber Saldırı

Careem, internet üzerinden araç çağırılmasını sağlayan ve taksicilik hizmeti veren uygulama olarak biliniyor. Aynı zaman Uber'in en büyü rakiplerinden birisi olan şirket, siber saldırıya uğradığını açıkladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 13 ülkedeki 14 milyondan fazla kullanıcısının verilerinin çalındığını belirten şirket, “Ekibimiz derhal bu durumu inceleme altına aldı.” açıklamasını yaptı.

Careem, akıllı telefon uygulaması sayesinde lüks araç çağırma hizmeti sağlıyor ve Ortadoğu, Kuzey Afrika, Pakistan ve Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede hizmet veriyor. Ancak şirketin yaşadığı bir siber saldırıda, 14 milyondan fazla kullanıcı verisinin çalındığı belirtiliyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, 14 Ocak 2018 tarihinde, veri depolamak için kullanılan sunuculara siber suçlular tarafından yetkisiz erişim gerçekleştirilmiş.

Careem veri ihlali

Şirket konuyla ilgili olarak, "Ekibimiz derhal bu durumu inceleme altına aldı. Ekibimiz bu işlemde harici bir siber güvenlik firması ile birlikte çalışmak suretiyle, müşterilerimizi ve kaptanlarımızı korumak ve hizmetlerimizin kesintiye uğramamış olduğundan emin olmak için çalışmalara koyuldu. Bu bilgilerin tamamen ayrı başka bir sistemimizde güvenli bir şekilde tutulduğunu tekrar teyid etmek isteriz.” dedi.

Yaşanan bu olay sonrasında Careem kullanıcıları en çok kredi kartlarının tehlikede olup olmadığı konusunda endişeleniyor. Ancak bu konuya bir açıklık getiren Careem, kredi kartı bilgilerinin ayrı bir sistemde tutulduğunu ve kredi kartı bilgilerine erişildiğine yönelik herhangi bir kanıt bulunmadığını ifade etti.

Siber saldırı sonrasında oluşan güvenlik tehlikesinden dolayı, kullanıcılarının alması gereken bazı önlemler olduğunu belirten Careem yetkilileri, “Careem şifrenizi değiştiriniz. Zor ve karmaşık şekilde belirlediğiniz şifreyi farklı hesaplarda kullanmayınız. Kişisel bilgilerinizi isteyen hiç bir e-postaya cevap vermeyiniz ve tıklamayınız" sözleriyle kullanıcıları uyardı.