Uber İnternet Üzerinden Sesli İletişim Özelliğini (VoIP) Kullanıma Sundu

Uber VoIP Özelliğini Kullanıma Sundu 1

Uber geçtiğimiz günlerde sürücüleri ve yolcuları arasındaki iletişimi iyileştirmek adına yeni hizmetini duyurdu. İnternet üzerinden sesli iletişim (VoIP) olarak adlandırılan bu yeni özellik Uber aplikasyonu üzerinden kullanılabiliyor. Daha çok Skype ve FaceTime’daki sesli iletişime benzer bir işleyişi olan bu özellikte, arama yapmak için cep telefonu servislerinin kullanılması yerine internet bağlantısı kullanılıyor. Haziran ayından bu yana VoIP’u test eden Uber, San Francisco’daki bir konferansta özelliğin dünya çapında kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Şu anda Uber, sürücü ve yolcularına üç farklı iletişim yöntemi sunuyor: SMS mesajları, uygulama içi sohbet ve genel anahtarlamalı telefon şebekeleri. Uber, küresel olarak genişledikçe VoIP ile ilgilenmeye başladı ve birçok ülkede veri çağrısının hücresel çağrılardan daha ucuz olduğunu gördü. Yurtdışı seyahatleri yapanlar için internet bağlantısı kullanarak bir sürücü ile iletişim kurmak, normal bir çağrıya göre önemli ölçüde daha ucuzdur.

Uber İletişim Bölümü Ürün Müdürü Gagan Mac da bu konuda, "Bazı pazarlarda veri çağrısı yapmak artık sesli çağrı yapmaktan çok daha ucuz." diye konuştu.

VoIP özelliği daha uygun fiyatlı olmasının yanı sıra sürücülerin yolcularıyla iletişim kurarken Uber aplikasyonu içerisinde kalmasını sağlıyor. Bu durum Uber açısından oldukça önem arz ediyor. Çünkü Uber kendi aplikasyonundan daha uygun fiyatlı alternatif uygulamalarla mücadele ediyor ve aplikasyona yeni özellikler getirilmesi, sürücülerin Uber aplikasyonunu kullanmaya devam etmelerini sağlayabilir.

Uber VoIP Özelliğini Kullanıma Sundu 2

Ayrıca Uber mühendisleri şu sıralar, yoğun kentsel alanlardaki yolcu alımlarını iyileştirecek yeni GPS araçları üzerinde çalışıyor. VoIP özelliği, hücresel bağlantının en iyi seviyede olduğu alanlarda, örneğin bir konser ya da bir spor organizasyonu gibi kalabalık alanlarda daha da faydalı olabilir. Çünkü Uber’in şimdiye kadarki istatistiklerine bakıldığında, yolcuların sürücüleri ya da sürücülerin yolcuları bulmakta zorlandığı durumlarda sürüşlerin büyük oranda iptal edildiği görülüyordu.

VoIP aramalarının benimsenmesi, Uber’in giderek küresel bir ulaştırma hizmetine dönüştüğünün bir başka işaretidir. Hollanda’da sürüş yapmakla Brezilya’da sürüş yapmak aynı şey değildir. Her pazarın kendi kültürel alışkanlıkları vardır. Örneğin Japon sürücüler çalışma yaparken nadiren kişisel telefonlarını kullanırlar. Uber de küresel bir ulaştırma hizmeti olabilmek için her pazarın kendine has dinamiklerini öğrenmek adına büyük çaba sarf ediyor.