Uber, Ölümlü Kazanın Ardından Otonom Sürüş Testlerine Devam Edecek

Uber, Ölümlü Kazanın Ardından Otonom Sürüş Testlerine Devam Edecek

Bu yılın Mart ayında otonom sürüş modunu test eden aracının Arizona'da bir yayaya çarpmasının ardından, sürücüsüz araç testlerini durduran Uber, çalışmaların kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Elevate etkinliğinde konuşan Uber CEO'su Dara Khosrowshahi, şirketin ara verdiği sürücüsüz otomobil testlerine birkaç ay içinde yeniden başlayacağını duyurdu.

Bir süredir Tempe, Arizona’da Volvo marka otonom taksilerini test eden Uber, aracının karşıdan karşıya geçen bir yayaya çarpmasının ardından, Pittsburgh, Toronto, San Francisco ve Phoenix başta olmak üzere tüm şehirlerdeki sürücüsüz araç testlerinin durdurulduğunu açıklamıştı. 

uber kaza arizona

ABD'li şirket, 49 yaşındaki Elaine Herzberg’ün ölümüyle sonuçlanan kazaya dair raporunu geçtiğimiz günlerde kamuyonu ile paylaşmıştı. Raporda, araçtaki otonom sürüş sisteminin Herzberg’ü farkettiği; ancak bunun yanlış alarm olduğuna kanaat getirdiği için acil frenleme mekanizmasını devreye sokmadığı bilgisi yer alıyor.

Raporda ayrıca, araçtaki LIDAR sisteminin azaltılmış olması ve güvenlik sürücüsü sayısının ikiden bire indirilmiş olması, kazaya neden olan diğer faktörler olarak gösterildi.

Uber'e otonom sürüş teknolojisi konusunda destek sağlayan NVIDIA, Velodyne ve Mobileye gibi kuruluşlar ise, kazayla ilgili araştırmalarını sürdürüyor.

Ulusal Trafik Güvenliği Kurulu’nun ve şirketin Pittsburgh’ta bulunan İleri Teknolojiler Grubu’nda yürütülen soruşturmaların tamamlanmasını bekleyen Uber CEO’su Khosrowshahi, ölümlü kazaya rağmen şirketin otonom sürüş çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Kaza anının videosu: