Uber Rakibine 2,5 Milyar Dolar Teklif Etti

Uber Careem

Taşımacılık uygulaması Uber, Dubaili rakibi Careem için geçtiğimiz aylarda teklif götürmüştü. 1 milyar dolar civarındaki ilk teklifini yükselten şirket, Careem’i satın almak için 2,5 milyar dolar önerdi. Buna rağmen teklifin kabul edilmeyebileceği söylenenler arasında yerini aldı.

Önümüzdeki yıl itibarıyla halka açılmayı planlayan Uber, elini kuvvetlendirmek adına taşımacılık sektöründeki rakiplerini satın alma kararı aldı. Birçok farklı girişime teklif götüren Uber, en büyük rakiplerinden Dubai merkezli Careem için yaptığı teklifi yükseltti. Careem ve Uber arasındaki ilk görüşmeler temmuz ayında başlamıştı. Orta Doğu’da artan maliyetleri birleşmek suretiyle azaltmayı amaçlayan iki şirket arasında başlatılan görüşmeler, satın almaya doğru evirilmiş ve en sonunda Uber 1 milyar dolar teklif etmişti. 1 milyar dolarlık ilk teklifi reddedilen şirket, teklifini 2,5 milyar dolar seviyesine çıkardı.

Çıkan haberlerden sonra açıklama yapan Careem Sözcüsü Maha Abouelenein, "Dedikodulara yorum yapmıyoruz. Yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazarlarımızdaki payımızı platformumuza katacağımız yeni ürün ve hizmetlerle katlamak istiyoruz. Daha yeni başlıyoruz." demişti.

Uber Careem milyar dolar

Uber halka arza hazırlanıyor

Önümüzdeki yıl içinde halka arza hazırlanan Uber, taşımacılık konusunda rakiplerinin artmasıyla yeni büyüme alanları aramaya başlamıştı. Nisan ayında yemek teslimat ve nakliye işine giren Uber, ayrıca ABD'li yolculara otomobil yerine alternatif yaratmak için elektrikli bisiklet girişimi JUMP firmasını da satın almıştı.

Yeni sektörlere girmekle kalmayan Uber, 2017’de Rusya’da Yandex NV ile birleşmişti. Mart ayındaysa Singapur merkezli Grab'in yüzde 27,5 hissesi karşılığında operasyonlarını devretmişti. Farklı bölgelerdeki maliyetlerini azaltmak için farklı anlaşma arayışlarında olan Uber, özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde aktif olan Careem’i almak için yeni teklifini böylece iletmiş oldu.

YORUMLAR