UBER: Türkiye'ye Sonuna Kadar Bağlıyız

Uber Türkiye Açıklama

Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatı sonrası değişen Kara Yolları Taşıma Yönetmeliği ile yasaklama kararıyla karşı karşıya kalan UBER Türkiye, önemli bir açıklama yaptı. Şirket, Türkiye’ye sonuna kadar bağlı olduğunu ve Türkiye'de uzun vadeli çalışmak istediğini söyledi.

Uber Türkiye Açıklama 1

Binali Yıldırım’ın verdiği talimatla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Taşıma Yönetmeliği üzerinde önemli bir değişiklik yapmış ve yapılan değişiklik 25 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra uygulamaya konmuştu. Düzenlemeyle birlikte korsan taşımacılık yapan kişi veya şirketlere 2 yıl trafikten men cezası getirilmişti.

Taşıtını çeşitli korsan internet uygulamalarına kullandıran D2 yetki belgesi sahiplerine yaptırımlar getiren düzenleme, karayolu taşımacılığı faaliyetinde bulunmak için belge alanların, kendi taşıma kapsamları dışında çalışmaları veya belgesi olmayanlara taşıtlarını kullandırmalarına cezalar öngörüyordu. Yetkisi dışında taşımacılık yapanlara öncelikle uyarı yapılacağı, tekrarı durumunda ise belge iptali ve 2 yıl yasaklanmaya kararı uygulanacağı belirtiliyordu.

Düzenlemenin D2 belgesiyle çalışan ve akıllı telefonlar üzerinden kullanılan UBER uygulamasını direkt olarak etkileyeceği ve Uber Türkiye sürücülerinin 2 yıllık trafikten men cezasıyla yüz yüze gelebilecekleri söylenmişti. Yaşananlardan sonra açıklama yapan UBER konuyla ilgili şunları söyledi:

Türkiye'deki şehirlerin ulaşım seçeneklerini geliştirmek amacıyla tüm ilgili yerel paydaşlarla iş birliği içinde çalışmak istiyoruz ve uzun vadeli sadık bir iş ortağı olarak Türkiye'ye sonuna kadar bağlıyız.