Uber ve NASA'dan Uçan Taksi Ortaklığı

Uber ve NASA'dan Uçan Taksi Ortaklığı

Popüler taksi çağırma uygulaması Uber, kentsel hava taşımacılığı hizmetini simüle edecek modeller geliştirmek için Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile anlaşma imzaladığını duyurdu.

İkili arasındaki ortaklık, Uber'in Los Angeles'ta düzenlenlediği Elevate Konferası'nda açıklandı. Uzun zamandır uçan taksi projesi üzerinde çalışan şirket, Dallas-Fort Worth hava sahası üzerinde gerçekleştireceği uçuş simülasyonu için gereken desteği NASA'dan alacak.

Hava trafiği, çarpışma ve düşme senaryoları, havalimanı kontrolü gibi daha birçok veriyi Uber ile paylaşacak olan NASA, modelleme ve simülasyona yönelik Kentsel Hava Hareketliliği (UAM) ile ilgili ilk anlaşmasını yaptı. 

NASA ile Uber arasındaki anlaşma geçtiğimiz yılın Kasım ayına dayanıyor. Space Act Agreement ya da diğer bir deyişle Uzay Kanunu Anlaşması'na imza atan ikili, bugün bu ortaklıklarını daha da güçlendirdi.

Geçtiğimiz gün uçan taksi konseptlerini tanıtan şirket, 2023 yılında UberAir adını verdiğini hizmetine başlamak istiyor. Bu yıl ikincisini düzenlediği Elevate Konferası'nda eCRM-003 kod adlı dikey iniş ve kalkış yapabilen aracını tanıtan Uber, uzun vadede bu araçları tamamen otonom hale getirmek istiyor.

NASA'nın Havacılık Araştırmaları yöneticisi Jaiwon Shin, Uber ile ilgili kurdukları ortaklığa yönelik şunları söyledi:

"NASA olarak Kentsel Hava Hareketliliği alanında karşılaşılan temel zorlukları belirlemek için gerekli araştırma, geliştirme ve testleri yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Uber ve diğer şirketlerle kurduğumuz işbirliği, gelecek adına bizleri heyecanlandırıyor"

Uber, uçan taksi hizmetini ilk olarak Los Angeles ve Dallas eyaletlerinde test edecek.