Uber'in Yeni CEO'su 200 Milyon Dolar Kazanacak

Uber'in Yeni CEO'su 200 Milyon Dolar Kazanacak

Dün akşam saatlerinde ortaya çıkan haberlerde, araç çağırma uygulaması Uber'in CEO koltuğuna Dara Khosrowshahi'nin oturabileceği iddia edilmişti. Bugün, böylesine bir görevlendirmenin Uber'e 200 milyon dolara patlayabileceği yazılmaya başlandı.

Üst üste yaşanan taciz skandallarının ardından önce süresiz izne çıkarılan, ardından da görevine son verilen Travis Kalanick'in yeri iki aydan uzun süredir doldurulamamıştı. Uber'in yönetim kurulu, CEO pozisyonu için teklif yapabilecekleri isimleri araştırırken, en sonunda Expandia'nın 12 yıllık CEO'su Dara Khosrowshahi'ye teklif götürmeye karar vermişlerdi. Uber ve Khostowshahi arasında imzalar henüz resmi olarak atılmamışken, çeşitli finans kurumları yeni CEO'nun 200 milyon dolar seviyesinde kazanabileceğini iddia etmeye başladılar.

Büyük bütçeli şirketlerin çoğunda olduğu gibi Uber'de de önemli yöneticilere düzenli maaş verilmiyor. Bunun yerine şirketten belirli bir hisse teklif edilerek, o hissenin karşılığı olan gelir, yıl sonunda kendisine ödeniyor. Böylece yönetici hisselerinin değerini arttırmak için daha fazla çalışırken, şirketi büyütmek durumunda kalıyor. 

Expandia'da da böylesine bir ödüllendirme sistemiyle çalışan Dara Khosrowshahi'nin elinde tuttuğu hisselerin değerinin 185 milyon dolar seviyesinde olduğu da kaydedildi. Bu sebeple Uber'in kendisini ikna edebilmek için 200 milyon dolar seviyesinde bir hisse teklif edecekleri ve bu hisselerin değerlenmesi durumunda İran asıllı yöneticinin kazandığı miktarın da artabileceği belirtildi. Khosrowshahi, 2015 yılında Expandia'dan 95 milyon dolara yakın bir ödeme almış ve en çok kazanan CEO'lar arasına adını yazdırmıştı. 

Uber Taciz Suçlamaları Çığ Gibi Büyüyor

Taciz Haberleri Uber'in CEO'sunu Koltuğundan Etti

Uber Yeni CEO'sunu Buldu

YORUMLAR