Uber’in Yeni CEO’su, Eski İşinden Ayrıldı

Uber’in Yeni CEO’su, Eski İşinden Ayrıldı

Yakın zamanda Uber’in yeni CEO’su olan Dara Khosrowshahi, New York Times yönetim kurulundan ayrıldı. Habere göre Khosrowshahi, NYT yönetim kurulundaki görevinden Uber’deki yeni sorumlulukları sebebiyle istifa etti.

Uber’in eski CEO’su Travis Kalanick, kadınlara cinsel taciz ve ayrımcılık suçlamaları sonrası koltuğunu bırakmıştı. Yeni CEO kim olacak soruları bir süre gündemi meşgul ettikten sonra, New York Times teknoloji ve yenilik komitesinde görev yapan Dara Khosrowshahi’nin Uber’in yeni CEO’su olduğu açıklanmıştı.

İranlı bir göçmen olan Khosrowshahi, daha önce seyahat şirketi olan Expedia’nın CEO’su olarak görev yapmıştı. Khosrowshahi, 2015 yılından bu yana da New York Times yönetim kurulu üyesiydi.

New York Times tarafından yapılan açıklamada, “Dara Khosrowshahi’nin yönetim kurulundaki görevinden istifa etmesi, şirketin politikalarıyla ve uygulamarıyla ilgili değildir. Khosrowshahi ile şirket arasında hiçbir anlaşmazlık yoktur” ifadeleri kullanıldı.

New York Times, geçtiğimiz günlerde Dara Khosrowshahi’nin yönetim kurulundaki görevini açıklamaktan çekinmiş ve bu nedenle eleştirilmişti. Şirketin iletişim direktörü Linda Zebian yaptığı açıklamada, Khosrowshahi’nin New York Times’ın yönetim kurulu üyesi olduğunu saklamanın büyük bir hata olduğunu ifade etmişti. Bununla birlikte Dara Khosrowshahi’nin Uber’deki yeni görevinin, Times’taki pozisyonunu etkilemeyeceği de açıklanmıştı. Dolayısıyla istifa kararı büyük bir sürpriz olarak nitelendirildi.

New York Times, Dara Khosrowshahi’den boşalan yönetim kurulundaki koltuğa, Pandora’nın eski CEO’su Brian McAndrew ve Facebook Oculus’un CMO’su Rebecca Van Dyck’i düşünüyor.

1.6 milyon dijital abonesi bulunan New York Times'ta, farklı türlerde dijital reklamlar kullanılırken, son dönemde akıllı telefon reklamları, markalı içerikler, programlanmış ve sanal gerçeklik temelli reklamlar klasikleşmiş reklamların yerini almaya başlamıştı. Oldukça iyi bir yıl geçiren şirketin hisse oranı da yüzde 53 oranında artmıştı.

Taciz Haberleri Uber'in CEO'sunu Koltuğundan Etti

Uber Yeni CEO'sunu Buldu

FBI, Uber'i Mercek Altına Aldı

YORUMLAR