Ubisoft Korsan Korumasını Değiştiriyor

Ubisoft Korsan Korumasını Değiştiriyor

Ubisoft uzun bir zamandır en son çıkardığı DRM kopya koruma sistemini oyunlarında uyguluyordu. İlk çıkışında korsana karşı etkili bir silah olsa da, oyunu orjinal alan kullanıcılar için de bir o kadar sıkıntı yaratmıştı. Sistemi itibariyle aldığınız oyunu yükleme limitiniz ve hikaye modunu oynasanız bile sürekli internete bağlı olmanız gerekiyordu. İnternetiyle problem yaşayan kullanıcılar, orjinal oyun edinmelerine rağmen bilgisaylarında rahat oynayamıyorlardı.

Süreç içerisinde bazı zamanlar oyunlarında DRM kullanmayan Ubisoft, şimdiyse bu sistemi temelli değiştiriyor.

Ubisoft'un genel online direktörü Stephanie Perlotti verdiği röportajda DRM sisteminde değişikliğe gidildiğini söyledi.

"Kullanıcılardan aldığımız geri dönüş ile bu sistemi kaldırdık. Artık sadece oyunu yüklerken bir kere internet aktivasyonu istiyoruz. Ondan sonra internete bağlanıp bağlanmamak size kalmış." diyen Perlotti konuşmasının devamında, Assassin's Creed 3'te eskisi gibi bir DRM sistemi olmayacağını bir örnekle açıkladı.

"Online servislere ve multiplayer'a girmek istediğiniz zaman, normal olarak, internete bağlı olmanız gerekecek. Fakat Assassin's Creed 3'ün sadece hikaye modunu oynamak isterseniz, oyunu aktif etmeniz yeter. Sonrasında internete bağlanmadan da oynayabilirsiniz." dedi.

Assassins Creed 2 ile gelen sistem serinin devam oyunu Assassin's Creed 3 ile temelli gidiyor. Artık orjinal kullanıcılar Ubisoft oyunlarını alırken DRM sistemini dert etmek zorunda kalmayacaklar.

YORUMLAR