Ubisoft'a Göre PS5 Sadece PS4 Uyumlu Olacak

PlayStation 5 geriye uyumluluğuna dair yeni bir detay ortaya çıkmış olabilir. Ubisoft, PlayStation 5 sadece PlayStation 4 uyumlu olacak diyor.

PS5 sadece PS4 uyumlu olacak gibi görünüyor. En azından Ubisoft Destek sayfası bunun işaretini vermiş olabilir. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Yeni nesil PlayStation konsolu, aynı yeni nesil Xbox konsolu gibi geriye uyumlu olacak. Sony cephesi bu konuya tam anlamıyla açıklık getirmiş değil ama Platform Planlama ve Yönetimi Başkan Yardımcısı Hideaki Nishino tarafından söylenene göre, konsol çıkışı itibarıyla binlerce PlayStation 4 oyununu çalıştırabilir olacak. Hatta yayıncı Lance McDonald tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamayla, Sony cephesinin oyunları test etmeye halen devam ettiğini ama sistemin henüz test edilmemiş olan oyunları çalıştırmamızı da engellemeyeceğini öğrenmiştik.

Öte yandan Temmuz ayının başlarında, Renka_schedule isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan bir görsel ile PlayStation 5 konsolunun PlayStation, PlayStation 2 ve PlayStation 3 oyunlarının bulut oyun kütüphanesi aracılığıyla depolanıp oynanabileceği ortaya çıkmıştı.

PS5 Sadece PS4 Uyumlu mu Olacak?

Geriye uyumluluk konusu aslında tam anlamıyla netlik kazanmış değil. Haliyle kafalardaki soru işaretleri tam anlamıyla giderilmiş değil. Japon teknoloji devi tarafından yapılan net bir açıklama ile de giderilecekmiş gibi görünmüyor. Bizler bunun için bekleye duralım, Ubisoft cephesi  konuya ilişkin yeni bir detayı sunmuş olabilir.

Wario64 tarafından fark edilen bir detaya göre Ubisoft Destek sayfasında "PlayStation 4'ten PlayStation 5'e yükseltme nasıl işliyor?" sorusuna verilen cevapta, "Geriye uyumluluk desteklenen PlayStation 4 oyunları için mevcut olacak, ama PlayStation 3, PlayStation 2 veya PlayStation oyunları için mümkün olmayacak." şeklinde bir paragraf dikkat çekiyor. Ne var ki bu paragraf, haberin hızla yayılmaya başlamasından sonra  kaldırılmış.

Fransız yayıncı bu paragrafın neden kaldırıldığına ilişkin henüz bir açıklama yapmış değil. Belki resmi açıklama yapılmadan yer verildiği için Sony tarafından kaldırılması yönünde bir talepte bulunulmuş olabilir. Belki de ufak bir yanlışlık yapılmıştır. Yaşanacak gelişmeleri takipte olacağız.

YORUMLAR