Ubuntu 14.10 Yayınlandı, İndirin!

Ubuntu 14.10 Yayınlandı, İndirin!

Yeniliklerle ve önemli özelliklerle gelen Ubuntu’nun 14.10 sürümü yayınlandı. Yenilikler ve indirme bağlantısı haberimizin devamında.

Yeni Ubuntu 14.10, Docker sanallaştırma teknolojisi ve platform hizmetlerine özel Cloud Foundry yığını ile birlikte geldi. Canonical, bu sürümün bir ara sürüm olduğunu ve 9 ay boyunca destekleneceğini bildirdi. Önceki sürüm olan 14.04, 5 yıl desteklenen uzun dönemli bir yayındı.

Canonical bulut ve sunucu ürünleri müdürü Mark Baker, yeni Ubuntu için "Çok da uzak olmayan bir geçmişte kullanıcılar, sadece belirli işletim sistemleri veya veritabanı ortamları tarafından desteklenen uygulamalar geliştirip, bunları belirli uygulama sunucusu ortamlarında çalıştırıyorlardı. Seçenekleri kısıtlıydı. Yeni Ubuntu ise kullanıcılara iş yükünü dağıtmaları için daha geniş özgürlük sunuyor.” sözlerini dile getirdi.

Ubuntu 14.10 sürümü, giderek popüler hale gelen sanallaştırma teknolojisi Docker’ın 1.2 sürümüyle birlikte geliyor. Cloud Foundry’nin önizleme modu da bu yeni sürümde yer alıyor. Cloud Foundry, sunucunun veritabanı hizmetleri veya Django, Spring gibi framework hizmetleri içinde platform hizmetlerini çalıştırmaya olanak sağlıyor.

Canonical yeni sürümün Microsoft Windows Server ile çalışabilir hale getiren Metal-as-a-Service’ı da güncelledi. Bu sayede ağ yöneticisi, bu aracı kullanarak Windows’u ağ üzerinden sunucuya yükleyebiliyor. Bu aracın önceki sürümleri sadece Linux dağıtımlarını yükleyebiliyordu. Ayrıca, yeni Ubuntu’da bulunan bcache desteği ile, SSD’li sunucularda performans artışı ve daha hızlı bir tepki süresi sağlanıyor.

Ubuntu 14.10 sürümünü bu bağlantıya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Facebook'un Yeni Uygulaması Rooms Anonim Paylaşıma İmkan Tanıyor

YORUMLAR