Ubuntu Touch Geliştirici Ön İzleme Sürümü Çıktı

Ubuntu Touch Geliştirici Ön İzleme Sürümü Çıktı

Ubuntu’nun daha önce belirtmiş olduğu gibi, Ubuntu Touch geliştirici ön izleme sürümü bugün indirilebilir kılındı. Bu sürüm, en erken gelecek yıl çıkacak olan tam sürüm için öncü konumunda ki bu yüzden zaman zaman kararsız olması muhtemel.

Ubuntu Touch ön izleme sürümünün yakın zamanda çıkan Google cihazlarında denenmesi planlanıyor. Fakat elinizdeki cihazın bu sürümle uyumlu olduğundan emin olmak için iki ya da üç kere kontrol etmenizi öneririz.  Örneğin, Galaxy Nexus (GSM sadece “vaguro” varyantları) için ikilikler mevcut: Nexus 4 "mako", Nexus 7 "grouper" ve Nexus 10 "manta" gibi. Bunlar, Ubuntu Touch geliştirici ön izleme sürümünün uyumlu olduğu cihazlar arasında yer almakta. Diğer yandan; Verizon Galaxy Nexus "toro",  Sprint Galaxy Nexus "toroplus" cihazları bu sürüm ile uyumlu değil.

Bu sürümün sadece geliştiriciler için tasarlanarak çıkarılmış olması üzücü. Dolayısıyla işletim sistemini cihazınıza indirip kurduğunuzda tam fonksiyonlu ve kararlı bir cihazla karşılaşmayı beklemeyin. Önceden yüklenerek gelen uygulamaların çoğu, ekranda görülenden biraz daha fazla. Bununla birlikte, Telefon, Tarayıcı, Medya Oynatıcısı, Galeri ve Kamera uygulamaları Ubuntu'nun yerleşik konuşma ve sesli arama aracı ile birlikte işlevsel durumda. Hâlâ bu ön izlem sürümü ile ilgileniyorsanız, cihazınıza bunu nasıl kuracağınızı anlatan yönergeler için Ubuntu wiki sayfasını https://wiki.ubuntu.com/Touch/Install adresinden ziyaret edebilirsiniz. 

Mobil Dünya Kongresi 2013

YORUMLAR