Ubuntu Touch İsim Değiştirdi: Lomiri

UBPorts, işletim sistemi arayüzünün 'Unity8' olan ismini, popüler oyun motoru Unity ile karıştırılmasını engellemek istiyor. Lomiri şeklinde değiştirilen UBPorts, ayrıca ubuntu veya unity adlarını içeren çeşitli paketlerin adını da Lomiri olarak değiştir

Birçok kullanıcının tercih ettiği Ubuntu Touch isim değişikliğine gitme kararı aldı. Böyle bir karar verilmesindeki en büyük etken diğer platformlar ile karıştırılma riski.

Bir diğer mobil işletim sistemleri pazarı da, UBports. Bu sistem, başka bazı cihazlar için Ubuntu tabanlı işletim sistemi Ubuntu Touch'ı geliştirerek pazarda yer edinmeye çalışıyor. Ubuntu Touch ise, daha fazla platform desteği ile yavaş ama kararlı adımlarla popülerlik elde ediyor.

Ubuntu Touch sadece isim değiştirdi

Unity8, Canonical'ın Unity Desktop ortamına dayanan bir kullanıcı arayüz platformudur. Fakat Canonical artık Ubuntu Touch projesine destek sunmuyor. Ubuntu Touch platformu bu nedenle UBports ile geliştiriliyor.

Platform; telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve masaüstü gibi çeşitli platformlara yüklenebilme özelliğine sahip. UBPorts, işletim sistemi arayüzünün 'Unity8' olan ismini, popüler oyun motoru Unity ile karıştırılmasını engellemek istiyor. Lomiri şeklinde değiştirilen UBPorts, ayrıca ubuntu veya unity adlarını içeren çeşitli paketlerin adını da Lomiri olarak değiştirdi.

Unity8 her ne kadar Lomiri olarak isim değiştirse bile, Ubuntu Touch kullanıcılarının herhangi bir güncelleme yapması gerekmiyor. Sadece isim değişikliği yapıldı ve işletim sistemi olduğu gibi yerli yerinde. Fakat Ubuntu Touch için uygulama yapan geliştiriciler, bazı değişikliklere rastlayabilir.

YORUMLAR