Uçakta Cep Telefonu Kullanmaya İzin Çıktı

Uçakta Cep Telefonu Kullanmaya İzin Çıktı

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu), uçaklarda mobil telefon hizmeti verilmesi için 4 işletmeciye yetki verdi.

BTK’nın yeni yayınladığı bir mevzuat uyarınca Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM) alınması gereken izinler çerçevesinde, söz konusu hizmet için 4 işletmeciye yetki verildi. Bu yetki, Türk hava sahasında 6 bin metrenin üzerinde, belirlenecek bir frekans bandında hava taşıtlarında mobil telefon hizmetinin sunulmasına olanak tanıyacak.

Türkiye'de kayıtlı olmayan, ancak Türk hava sahasını kullanan hava taşıtlarına kurulacak ve işletilecek bir mobil telefon sistemi, Türk hava sahasında kullanımı ilgili mevzuata getirilen yükümlülüklere uyulması kaydıyla servis verebilecek. Bu sistemleri işletenler, sadece hava taşıtının kayıtlı olduğu ülkeden GSM 1800 mobil telefon sisteminin kurulumuna ve işletimine yönelik gerekli izinleri almakla yükümlü olacaklar.

Söz konusu hizmetin verilebilmesi için havayolu şirketlerine, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan uçaklara mobil telefon hizmet entegrasyonu ve donanım modifikasyonu yapılması şartı koşuluyor. Bu şartları yerine getirmeyen uçaklarla seyahat eden yolcular ise bu hizmetten yararlanamayacaklar. 

BTK Mobil Güvenlik Önerilerini Güncelledi

Yaz Tatilinde İnternet Kullanımına Dikkat, Sonra Fatura Şoku Yaşamayın

Türkiye'de İnternet Hem Hızlanıyor Hem de Ucuzluyor

YORUMLAR