Uçan Araba Aeromobile 3.0 Yere Çakıldı, Umutlar Başka Bahara Kaldı

Uçan Araba Aeromobile 3.0 Yere Çakıldı, Umutlar Başka Bahara Kaldı

Hem mükemmel, hem de uçan bir araba yapmak zor. Geçtiğimiz Cuma günü Aeromobil 3.0 prototipi uçan araba Slovakya’da test uçuşunda yere çakıldı.

Kuyruk bölümünde meydana gelen bir arızadan dolayı düştüğü saptanan Aeromobil 3.0’ın, test aşaması başarılı olsaydı 2017 yılında piyasaya sürülmesi düşünülüyordu. Ancak mucitleri yine de çok umutsuz değiller.

Yaşanan kaza Aeromobil 3.0’ın güvenlik paraşütleri sayesinde ucuz atlatıldı. Hafif yaralanan pilotu da hastanede ayakta tedavi edildi. Hem mucit hem de kaza sırasında araca pilotluk yapan 54 yaşındaki Stefan Klein, 300 metre irtifada aracın kuyruk motorunda bir sorun yaşandığını, bu yüzden spiral döngüye giren aracı kontrol etmenin mümkün olamadığını anlattı.

Aeromobil 3.0’ın ön kısmı ağır hasar görürken, pilot ve mucit Klein, araçtan güçlükle çıkarıldı. Aslında bu kaza uçan otomobil prototiplerinin denenmesi esnasında yaşanan ilk kaza değil. Geçen yıl da Maverick isimli bir başka prototip otoyola düşerek oldukça büyük tehlike yaratmıştı. Uçan arabaların güvenlikten başka gürültü sorunları olduğu da biliniyor.

İşte Aeromobile 3.0’ın kaza anı görüntüleri.

Uçan Araba Devri Terrafugia ile Başlıyor

Türk Yapımı Elektrikli Araba Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Terrafugia Uçan Otomobil Deneme Uçuşu

YORUMLAR