Uçan Araba Devri Terrafugia ile Başlıyor

Uçan Araba Devri Terrafugia ile Başlıyor

Yıllardır insanoğlunun trafik sorunundan kurtulmak için hayal ettiği araç sonunda satışa ve göklerde süzülmeye hazır. Terrafugia 10 yıllık AR-GE çalışmasının sonuçlarını ve pazara hazır olduğunu açıkladı ve fiyatını da belirledi.

Konsept üzerinde yıllardır çalışan Terrafugia pazara uçan arabalar çıkarmaya hazır hale geldiğini Bloomberg ekonomi kanalında açıkladı. Bu açıklama hem otomotiv hem de hava trafiğini oldukça etkileyecek. Teknoloji eleştirmenleri bu tür bir aracın hava trafiğine çıkması için pek çok koşul ve portokolün aşılması gerektiğini söylüyorlar. 

Havayolu şirketlerinin kar marjının düşebileceğinin bile tartışıldığı pek çok platformda 'uçan arabaların' hayal olmaktan çıkması, hayatımıza bambaşka bir akış getirecek orası kesin. Ancak  trafiğin ayağının asfalttan kesilmesi önümüzdeki 10 yıl içerisinde ancak genelleşebilecek bir durum olarak değerlendiriliyor. Terrafugia şu anda hemen satın alınabilecek araçlara sahip. 280 bin dolar verdiğiniz anda uçan bir aracınız olabilir. Ancak ABD’de bunu uçurabilmek için 20 bin dolara varan bürokratik izin ve işlem bedelleri de var. 

Her yeniliğin getireceği radikal bir değişikliğin mutlaka yaşanacağını savunan Terrafugia yetkilileri ise bu eleştirilerden yılmıyorlar. 10 senedir üzerinde çalıştıkları projeyi hayata geçirmek için bir 10 sene daha bürokratik ve toplumsal ön yargılarla mücadele etmeye hazırlar.

Öte yandan hava trafiği ile ilgili endişelerinde su yüzüne çıktığı bir gerçek. Artması muhtemel trafiğin kontrolünün nasıl yapılacağı ise ayrı bir sorun teşkil ediyor. Bu trafik durumuyla ilgili iki farklı simülasyon hazırlandı. Bu videolar sırasıyla Atlantik üzerindeki ve Avrupa üzerindeki tahmini trafik hareketliliğini gösteriyor. 

Atlantik üzerinde trafik simülasyonu

Avrupa üzerinde temsili hava trafiği

Terrafugia'nın 2013 yazında yaptığı denemelerden bir tanesinin tanıtımı ise burada.

Dünyanın İlk Uçan Kaykayı Karşınızda!

Akıllı Telefonunuza Bağlı Uçan Kamera: ZANO

Terrafugia Uçan Otomobil Deneme Uçuşu

YORUMLAR