Uçan Arabalar Gerçek Oluyor

Uçan Arabalar Gerçek Oluyor

Çocukken "2020’de ne olmasını bekliyorsunuz?" diye sorduklarında bir çoğumuz uçan arabaları çizerdik. Cartivator isimli proje ekibi bu hayalimizi gerçekleştirmek için kollarını sıvadı, yerden yaklaşık 10 metre yükseklikte saatte 100 km hıza ulaşabilen ‘SkyDrive’ uçan arabaları üretmek için Toyota ile anlaştı. Japon otomobil firması, uçan arabaları 2020 Tokyo Olimpiyatları’na yetiştirmeyi hedefliyor.

2.9 metre uzunluğunda, 1.3 metre genişliğinde ve 1.1 metre yüksekliğinde olması planlanan SkyDrive için Toyota 353 bin dolarlık yatırım yaptı. Arabanın yerde de 150 km hızla gitmesi hedefleniyor. İşte uçan arabanın prototipi ve planlarını içeren tanıtım videosu:


Japon otomobil firmasının, önümüzdeki günlerde SkyDrive projesine 9,3 milyar dolar daha yatırım yapması bekleniyor. Uber ve Çinli firma Ehang gibi birçok büyük şirket de uçan arabalar için çalışmalarını sürdürüyor. İnsanlığın yüzyıldır ortak hayal gücüyle ürettiği, çizgi filmlere dahi konu olmuş uçan arabaların ne zaman gerçek olacağıysa merakla bekleniyor.

Elon Musk Uçan Araba Fikrine Karşı

Almanya Sürücüsüz Arabalara Yola Çıkma İzni Veriyor

YORUMLAR