Ücretsiz Mobil Uygulamalar Ücretlileri Geride Bırakıyor

Ücretsiz Mobil Uygulamalar Ücretlileri Geride Bırakıyor

Mobil uygulama geliştiricileri uzun süredir Android, iOS ve BlackBerry cihazlar için hem ücretli hem de ücretsiz uygulamalar hazırlamaya devam ediyorlar ve son zamanlarda buna Windows Phone 8 ile Windows 8 başlangıç arayüzü için hazırlanan uygulamalar da dahil edildi.

Tüm bu geliştirilen uygulamaların sahipleri elbette ürünlerinden oldukça iyi gelirler elde etme fırsatına sahipler. Ancak bu noktaya gelmek geliştirici ve uygulama miktarı arttıkça daha da zor hale gelmeye başladı. Öncelikle popülerliğin elde edilmesi ve daha sonra da ücretli uygulamaların hazırlanması gibi farklı stratejiler geliştiren ekiplere faydalı olabilecek bazı istatistikler de yayınlandı.

Cambridge Üniversitesi’nin hazırladığı araştırmaya göre Android dünyasında uygulamaların tam %73’ü ücretsiz durumda ancak bu uygulamaların %80’i içerisinde gelir modeli olarak reklamlar barındırıyor. Araştırma aynı zamanda ücretsiz uygulamaların çok daha fazla indirildiğini gösteriyor. Üniversitenin yaptığı açıklama “Ücretli uygulamaların sadece %20’si 100 adetten fazla ve sadece %0.2’si 10.000’den fazla indirilmiş durumda. Öte yandan, ücretsiz uygulamaların %20’si 10.000 ve daha fazla miktarlarda indirilmiş” şeklinde oldu.

Özellikle reklam barındıran ücretsiz uygulamalardansa, hem ücretli hem ücretsiz versiyona sahip olup da ücretsiz versiyonunda daha az özellik ve seçenek barındıran uygulamaların kullanıcılar tarafından tercih edildiği biliniyor. Bu bilgi ışığında ülkemizdeki uygulama geliştiren ekiplerin de reklamlı uygulamalar yerine daha az özellikli ücretsiz uygulamalara yönelmeleri ve memnun kalan kullanıcılara daha fazla özelliğe sahip ücretli uygulamaları önermeleri yerinde bir tercih olacaktır.

YORUMLAR