Ücretsiz Windows 10 Yükseltmesi İçin Son Tarih 31 Aralık

Ücretsiz Windows 10 Yükseltmesi İçin Son Tarih 31 Aralık

Microsoft, internet sitesinden yaptığı açıklamada, Windows 7 veya 8.1'den Windows 10'a geçiş için kullanılan yardımcı teknolojilerin yükseltilmesi işleminin 31 Aralık'ta sona ereceğini duyurdu.

Microsoft, Temmuz 2016'da ücretsiz Windows 10 yükseltmeleri sunmayı büyük oranda durdurmuştu, ancak istisnai bir durum olarak yardımcı teknolojilerle güncellemeler kısmen de olsa mümkün oluyordu.

Ve şimdi, bu istisnai durum da son buluyor. Microsoft, yardım teknolojilerine ihtiyaç duyanlara yönelik ücretsiz yükseltmelerin 31 Aralık 2017’de sona ereceğini internet sitesi üzerinden duyurdu. Yazılım devi daha önce erişilebilirlik tabanlı güncellemenin sonsuza kadar sürmeyeceğini ve hizmetin sona ermesinden önce bir duyuru yapılacağını açıklamıştı.

Şirket, kesintinin zamanlamasını doğrudan açıklamadı, ancak uzantı, erişilebilirlik özellikleri vaadinden önce Temmuz 2016 Yıldönümü Güncellemesi için beklemek zorunda kalan kullanıcılara ekstra zaman kazandıracağı belirtildi.

Zaten Windows 10'un erişilebilirlik özelliklerini kullanmıyorsanız, bu hizmetten faydalanmamanız gerekiyor. Ancak ortada kullanıcıları denetleyen bir sistem olmadığı için bu hizmet eski işletim sistemlerini Windows 10'a geçirmek için son fırsat haline gelmiş durumda. Ne olursa olsun, yardımcı teknolojilere gerçekte ihtiyaç duymayan insanların bu yöntemi kullanarak yükseltme yapmaları ne kadar ahlaki, bu da büyük bir tartışma konusu.

Öte yandan NetMarketShare, Windows 10'un genel PC pazarındaki kullanım payının Kasım 2015'te yüzde 9'dan Ekim 2017'de yüzde 29.3'e yükseldiğini, ancak Windows 7'nin hala yüzde 46.6 ile en dominant sürüm olduğunu ortaya koydu.
Uzmanlar bu durumun sebebi olarak, çoğu şirketin uyumluluk endişeleri taşımasını, tekil kullanıcıların ise alışık olduğu deneyimden vazgeçmek istemiyor oluşunu gösteriyor. 

YORUMLAR