Ucuz Arabalara da Dokunmatik Ekran Teknolojisi Geliyor

Ucuz Arabalara da Dokunmatik Ekran Teknolojisi Geliyor

Dokunmatik ekran teknolojisi A ve B sınıfı arabaların çoğunda direksiyonun hemen yanında standart donanım olarak geliyor. C sınıfı ve daha ucuz arabalarda ise bu sistem pahalı olduğu ve maliyeti kurtarmadığı için kullanılmıyor. Ancak bu eksiklik artık sona eriyor. 

Continental firması “kızıl ötesi perde” teknolojisiyle her arabaya dokunmatik kontrol getirmeye hazırlanıyor.

Kızıl ötesi perde dikdörtgen ve ledlerle kaplı bir yüzeyden ve fotodiyotlardan oluşuyor. Her bir led fotodiyotların ürettiği kızılötesi ışınları algılıyor, sistem bu sayede bir ekran üzerine dokunmatik bir görüntü aktarabiliyor.

Bu çift taraflı yansıtma sisteminde kullanıcı, ekrana parmağını uzattığında bazı akımlar kesiliyor ve o bölgede yapılacak her işlem akımın kesilip tekrar gelmesiyle dokunmatik ekran işlevselliğini kazanıyor. Kısaca kullanılan teknik akıllı bir fotosel teknolojisini andırıyor.  

Bu sayede telefonunuzu koyduğunuz bölgeden, telefonunuzun tüm özelliklerini dokunabileceğiniz bir alana yansıtmış oluyorsunuz. Bu alan üzerinden telefonunuza hiç bakmadan tüm işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkün oluyor.

Sistem hala geliştirilme aşamasında ancak Continental oldukça ilerlediklerini ve 2017 yılında üretime geçebileceklerini müjdeliyor.

Dokunmatik Ekran Kitara Gitar

Dokunmatik Klavye: Minebea Cool Leaf

Size Geri DokunanDokunmatik Ekran

Maxpad - Dünyanın İlk Windows 8.1 DokunmatikTelevizyonu

YORUMLAR