Ulaşım Hakkında Bildiğiniz Her Şeyi Unutun, Hyperloop Projesi Hayata Geçiyor

Ulaşım Hakkında Bildiğiniz Her Şeyi Unutun, Hyperloop Projesi Hayata Geçiyor

2013 yılında Tesla’nın CEO’su Elon Musk "Los Angeles’tan Çine 2 saatte gidebiliriz" dediğinde herkes gülmüştü. Ancak Tesla’nın Hyperloop projesi hayata geçiyor ve bu artık gerçek oluyor.

SpaceX projesinin mimarı, yeniden kullanılabilir roket üreticisi ve elektrikli araba sektörünün önde gelen ismi Tesla Motors şirketlerinin kurucusu Elon Musk, sıkıştırılmış hava kullanarak saatte 1220 kilometre hıza ulaşmayı amaçlayan Hyperloop projesini ilk kez 2013 yılında anlatmıştı. Musk'ın hava, deniz, kara ve demiryollarının ardından "beşinci ulaşım biçimi" olarak nitelendirdiği proje, yolcuları taşıyan kapsüllerin bir yerden diğerine fırlatılması için hava basınçlı tüplerden oluşan bir ulaşım sistemini işaret ediyordu. Hyperloop kapsüllerinin San Francisco ile Los Angeles arasındaki 600 kilometrelik mesafeyi sadece 35 dakikada alacağını da belirten Elon Musk, California eyaletindeki iki kent arasındaki yolculuğun arabayla yaklaşık 6 saat sürdüğüne de dikkati çekmiş ve bu ekonomik ulaşımın son derece çevre dostu olduğunu ve zamandan tasarruf edileceğini de açıklamıştı.

Hyperloop bilinen tüm toplu ulaşım araçlarından daha hızlı ve konforlu. Üstelik Hyperloop hatlarının inşası demiryolu, hızlı tren, karayolu hatlarının inşaat maliyetlerinin yarısı kadar harcamayla gerçekleşebiliyor.

İşte Hyperloop’un çalışma sistemini anlatan kısa video tanıtımı.

Merkezi California'da bulunan şirketten yapılan yeni açıklamada hızlı ulaşım kapsüllerinin tasarımı için bir yarışma başlatıldığı da duyuruldu. 

Açıklamaya göre SpaceX, en iyi Hyperloop kapsülünün tasarlanması ve inşa edilmesi için üniversite öğrencileri ve bağımsız mühendis takımlarının katılabileceği açık bir yarışma başlatıldı. Yarışmaya katılan ekipler, gerçek boyutlu tasarımlarını Haziran 2016'da düzenlenecek bir etkinlikle tanıtacaklar.

Google ve Elon Musk İnsanlık İçin Neyin İyi Olacağına Karar Verecekler

SpaceX ile İnternete Uzaydan Bağlanmak Hayal Olmaktan Çıkıyor

'Çok Yakın Bir Gelecekte Sürücülü Otomobiller Yasaklanacak'

YORUMLAR