Ülkelerin Yeni Gözdesi Batarya Üretimi

Son yıllarda elektronik cihazların artmasıyla birlikte batarya pazarı da büyümeye başladı. Elektrikli araçlardan tutun, telefonlara kadar pek çok alana batarya üreten ülkelerin başında açık ara farkla Çin yer alıyor. Peki, Türkiye'de üretim ne durumda?

Çinli şirketler CATL, Funeng Technology, BYD, Lishen, ABD’li Tesla, Güney Koreli Samsung SDI, LG Chem başta olmak üzere dünyanın gelişmiş ülkelerinde kurulan batarya fabrikaları geleceğe yön veriyor. Pazarın genişlemesiyle birlikte ülkelerin de önem verdiği batarya üretiminde Çin ön plana çıkıyor.

2018 bitiminde dünya çapında yaklaşık 220 GWh lityum iyon pil üretiminin olacağı düşünülüyorken ülkelerin yapacağı yeni yatırımlarla birlikte 2023’te 658 GWh’ye ulaşması bekleniyor. Pazarın yarısından fazlasını elinde bulunduran Çin'de yıl sonuna kadar 135 GWh pil üretiminin olacağı söyleniyor. Çin'in hemen arkasında ise 45,5 GWh ile Güney Kore ve Japonya yer alıyor.

Tüm Amerika kıtası yıl sonuna kadar 20,9 GWh batarya üretimine ulaşıyorken Avrupa ise 20 GWh'de kalmış durumda. Ancak elektrikli otomobillerin küresel satış rakamlarının artmasıyla birlikte tüm dünyada rağmet gören pil üretiminde Türkiye'nin şimdilik geri planda kaldığı gözlemleniyor. 

Türkiye batarya

Türkiye 2023'de Oyuna Dahil Olabilir

Zorlu Holding ile Çinli GSR Capital’in duyurusunu yaptıkları 4,5 milyar dolarlık madencilik ve yeni nesil pil teknolojilerine yönelik yatırımları çerçevesinde 2023 yılı planları hazırlanmaya başladı. 5 yıllık süreç içerisinde pil üretiminden 25 GWh’lik bir pay alması beklenen Türkiye'nin elektrikli otomobillere pil üretmesi planlanıyor.