Ülkelerin Yeni Savaş Alanı: Siber Cepheler

Ülkelerin Yeni Savaş Alanı: Siber Cepheler

Soğuk savaş döneminde, devletlerin birbirleriyle mücadele alanı bambaşka bir noktaya evrilmiş, artık herkesin bildiği cephe kavramı değişmişti. Dünyadaki güçlü devletlerin yeni cepheleri; teknoloji, bilim ve uzay alanındaki ilerlemeler oldu. Bugün geldiğimiz noktada bu cephelere, belki de şu ana kadar ki en önemlisi ekledi: Siber güvenlik.

Yeni dünya düzeninin asıl savaş alanı artık internet. ABD, İngiltere, Rusya, Çin ve Kuzey Kore, siber cephelerini kazmaya başlayan en güçlü devletler olarak dikkat çekiyor.

Siber güvenlik

Geçtiğimiz aylarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Jeopolitik amaçlar için siber ordular kurulabilir" ifadelerini kullanarak, interneti bir tehdit unsuru haline getiren kişilere ve gruplara karşı gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söylemişti.

İngiltere Siber Silah Geliştiriyor

İngiltere, siber ordu kavramını bir adım öteye taşıyacak bir hamleye imza attı. İngiltere'nin iletişim istihbaratından sorumlu kurumu GCHQ, tehdit oluşturabilecek ülkelere karşı 'siber silahlar' geliştirdi.

GCHQ yeni siber silahları için “Daha önce hiç kullanılmayan, devletlere karşı mücadelede en üst teknolojiye sahip siber kabiliyetler” ifadelerini kullanarak, silahların ekonomik ve siyasi çıkarlarını gözetmek ve jeopolitik hedeflere ulaşmak için kullanılacağını bildirdi.

Siber saldırılar

İngiltere'nin geliştirdiği siber silahların; savaş uçaklarının, gemilerinin ve füze sistemlerinin işlevsiz hale getirilmesi, cep telefonlarındaki bilgilere erişim veya telefonların hafızalarının silinmesi gibi oldukça efektif özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

WannaCry ve Stuxnet Virüsü

Rus lider Putin, geçen aylarda düzenlenen Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında, siber saldırıların artık yerel değil, küresel etkiye sahip olduğuna dikkat çekerek WannaCry virüsünün 150 ülkeye zarar verdiğini ifade etmişti.

Konuyla ilgili bir açıklama da Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'dan gelmiş ve Rusya'nın, bu gibi tehlikeler için uluslararası işbirliği gerektiği yönündeki çağrısının doğruluğunu bir kez daha gösterdiğini söylemişti.

Dünyadaki en tehlikeli virüslerden bir tanesi de Stuxnet.  ABD ile İsrail ortaklığında geliştirildiği düşünülen virüs, çok daha spesifikk bir amaç taşıyor. Stuxnet, ABD ve İsrail'in, İran'ın nükleer çalışmalarını sekteye uğratmak için kullandığı solucan bir yazılım. Haziran 2010'da varlığı açığa çıkan virüs İran'ın Buşehr ve Natanz'daki nükleer tesislerini etkilemişti.

Stuxnet, endüstriyel kontrol sistemlerinin ve dış dünyaya kapalı sistemlerin de hedef olabileceğini göstermesi, uluslararasi ilişkilerde siber guvenlik arastirmalarının boyut değiştirmesini sağlamıştı.

YORUMLAR