Ülkemizde de Akıllı Telefon ve İnternet Bağımlılığı Alarm Veriyor

Ülkemizde de Akıllı Telefon ve İnternet Bağımlılığı Alarm Veriyor

Günümüzde gençler arasında "yaşam kaynağı" olarak nitelendirilen internet ve telefon kullanımı endişe veren seviyelere ulaşmaya başladı. İntiharlara yol açan bu bağımlılık ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ulaşılabilirliği oldukça kolaylaşan internet, artık 7'den 70'e kadar her yaştan bireyler arasında popüler olarak kullanılıyor. Özellikle gençler arasında yaygınlaşan internet ve telefon kullanımı ise kontrolden çıktı. İnternetsiz kalma korkusu netlessfobi ve telefonsuz kalma korkusu nomofobi gibi hastalıkların doğmasına yol açan bu bağımlılık endişe veren boyutlara ulaşmaya başladı.

Akıllı cihazların yoğun ve kontrolsüz bir şekilde kullanılmasının sosyal ve psikolojik anlamda olumsuz sonuçlara yol açtığını belirten uzmanlar, bağımlı olan bireylerin internetten ve telefondan uzak kalmak gibi bir endişe içerisinde olduklarını söylüyorlar. Yeni türeyen nomofobi ve netlessfobi hastalıklarının zihinde aşırı yoğunluk oluşturduğunu ve beyni sürekli meşgul ettiğini de açıklayan uzmanlar, bu bağımlılıkların beyindeki ödül-ceza sistemini bozduğunu vurguladılar. 

Ergenlik Çağındaki Çocuklar Tehlike Altında

Bu tür bağımlılıklara katılan çocukların sayısında oldukça fazla artış gözlendiği de kaydedildi. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklara akıllı telefon ve internet erişimi sağlamanın sonucu olarak okulu reddetme gibi tepkilerle karşılaşılabiliyor. Beynin kimyasını bozan bu hastalıklar 2-3 haftalık tedavilerle iyileştirilebiliyor. 

Yeni nesil çocuklar daha fazla risk altındalar. Teknolojiye olan hızlı adaptasyon sonucu çocuklarda bu tür bağımlılıklar ufak yaşlardan itibaren başlayabiliyor. Ayrıca işin toplumsal yönü de içler acısı durumda. Sosyal ilişkiler bu sayede yerlerde sürünmeye devam ediyor.

Türkiye’de Gelecek Ay 300 bin Kişi İnternet İçin Para Ödemeyecek

Bakan'dan Evlere Ücretsiz İnternet Müjdesi

YORUMLAR