Ultra HD Tabletler Bu Sene Çıkacak

Ultra HD Tabletler Bu Sene Çıkacak

Görünüşe göre bu yılın başında tanıtılan Ultra HD panel teknolojisi giderek yaygınlaşacak. İlk olarak CES 2013'te boy gösteren Ultra HD teknolojisi büyük ekran televizyonlarda görüntülenmişti. Yine CES 2013'te Panasonic ilginç bir prototip tablet tanıtmıştı. 20" boyutundaki bu tablet benzerlerine göre çok büyüktü ve pek de yanımızda taşınabilecek boyutlarda değildi. Bu nedenle daha küçük tabletlerde bu teknolojinin yaygın olarak kullanılıp kullanılamayacağı bir soru işaretiydi.

Mevcut tabloda Apple tabletlerde kullanılan retina ekranlar tabletlerde en yüksek çözünürlüğü sunmakta. Dizüstü bilgisayarlarda ise üst seviye cihazlarda Full HD çözünürlük tercih edilmekte.

Üretim çevrelerine yakın kaynaklar 2013 yılı bitmeden 3840x2160 çözünürlük sunan Ultra HD tablet ekranlarının Tayvan merkezli fabrikalar tarafından üretileceğini işaret ediyor. Benzer şekilde Sharp 2013 dolmadan dizüstü bilgisayarlar için Ultra HD ekranlar üretecek.

Bu, taşınabilir cihazlarda ekran teknolojisi açısından büyük bir sıçrama olacak; çünkü Full HD çözünürlük nadir kullanılırken Ultra HD çözünürlüğe geçiş büyük bir fark demek.

Samsung Galaxy Note 3'ün Esnek Ekrana Sahip Olması Bekleniyor

YORUMLAR