Ultrasonik Hoparlörlerle Uzaklara Fısıldamak Mümkün

Ultrasonik Hoparlörlerle Uzaklara Fısıldamak Mümkün

30 metre ötenizdeki birine fısıldayabilmek ister miydiniz? Hayır süper güç olarak değil, teknolojik olarak. Ultrasonik hoparlörler sayesinde artık mümkün.

Söylenenleri kimse duymadan muhatabına iletmek için ses dalgalarını ışınlayan teknoloji, ultrason dalgalarını kullanıyor. Teknolojinin yaratıcısı İngiltere Bristol Üniversitesi'nden Asier Marzo, şu andaki prototipin yeterli olmadığını fakat ilerleyen dönemlerde, askerlerin birbirleriyle haberleşmesi için kullanılabileceğini söyledi.

Ultrason dalgalarının su altında dahi gezebildiğine dikkat çeken Marzo, teknolojinin dalgıçların uzun mesafeden iletişim kurmalarını da sağlayacağını aktardı. Mesajı alan kişilerin deneyimlerini, "Çok hafif bir ses, ancak nereden geldiğini bilmiyorsunuz. Sanki biri kulağınaıza fısıldıyor gibi, ama kimse orada değil." şeklinde özetlediği yeni teknoloji, çeneye yerleştirilen 4 elektrot sayesinde yüz kaslarının hareketinden konuşmaları anlayabiliyor.

Sözcük tanıma sistemi daha sonra, kişinin fısıldadığı kelimelerin ultrasonik kayıtlarını, giyilebilir hoparlörler aracılığıyla muhatabın olduğu yere 6 derecelik açıyla gönderiyor ve ışınlanan kelimeler bir kulaklık aracılığıyla dinlenebiliyor. Ultrasonik hoparlörün prototipi yayınlandığında yine Taminidir’den takip edebilirsiniz.

Apple Watch Akıllı Saatler Kalp Krizini Önceden Haber Verecek

Duygularınızdan Anlayan Otomobiller Geliyor

YORUMLAR