Ulusal Mobil Uyarı Sistemi Afetlerde Vatandaşları Uyaracak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından altyapısı kurulmaya çalışulan Ulusal Mobil Uyarı Sistemi sayesinde, elde edilen öncül veriler anlık olarak vatandaşlarla paylaşılacak.

btk ulusal mobil uyarı sistemi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından altyapısı kurulmaya çalışılan Ulusal Mobil Uyarı Sistemi sayesinde, elde edilen öncül veriler anlık olarak vatandaşlarla paylaşılacak. Düzenlenecek mevzuatla işletmecilerin en kısa sürede kuracağı sistemden yapılacak bilgilendirme ücretsiz olacak.

Doğal afet durumlarında vatandaşları bilgilendirmek ve zararları en aza indirmek için yeni sistemler üzerine uğraşan BTK, Ulusal Mobil Uyarı Sistemi'nin (UYARSİS) kurulması için çalışmalarını hızlandırıldı. UYARSİS sisteminin kurulabilmesi adına yeni bir yönetmelik için hazırlıklarını sürdüren kurum, yakın zaman sonra hazırlıkların tamamlanacağını belirtti.

Afet ve acil durumlarda kamu düzeninin sağlanabilmesi, milli güvenlik açıklarının verilmemesi ve ulusal güvenliğin sağlanması gibi önemli durumların daha hızlı çözülebilmesi adına hazırlanan sistemin, önemli yararları olacağı konusunda bilgiler paylaşıldı.

Taslağa göre UYARSİS, BTK koordinasyonunda kurulacak. Doğal afet durumlarında vatandaşların bilgilendirilmesini sağlayacak sistem kapsamında bildirimler, SMS ve çağrı öncesi anonsu, Commercial Mobile Alert System (CMAS) yöntemleriyle yapılacak. Bildirimler, Türkiye sınırlarında bulunan, yurt dışından gelen ve uluslararası dolaşım hizmeti alan kullanıcılara da ulaştırılabilecek.

İşletmeciler, UYARSİS'in kurulmasını sağlayacak teknik altyapıyı belirli bir süre içinde kurmakla yükümlü tutulacak. Kanunla yetkisi bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına BTK tarafından kurulacak UYARSİS'in kullanımı gerekli durumlarda sağlanabilecek. BTK'nin vereceği yetkilendirmeyle en kısa süre içinde işletmecilerin kuracağı sistem üzerinden yapılacak bilgilendirmeler ücretsiz olacak.

Engelli ve yaşlı abonelerin bildirimleri almasının kolaylaştırılması için sesli ve görsel uyarı, titreşim uyarısı gibi yöntemler kullanılacak. Bildirimler en az 160, en fazla 360 karakter uzunluğunda yapılabilecek. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte piyasada bulunan ve piyasaya sunulacak uyumlaştırılabilir cihazlar, mevzuatla tanımlanacak süre içinde uyumlaştırılacak.

YORUMLAR