Ulusal Model Uydu Yarışması'nın Kazananı Akdeniz Üniversitesi Oldu

Ulusal Model Uydu Yarışması'nın Kazananı Akdeniz Üniversitesi Oldu

5 elektrik elektronik mühendisi ve 1 öğretim görevlisinden oluşan ekip, 6.5 ayda ürettikleri uydu modeliyle Türksat 2. Ulusal Model Uydu Yarışması’nda 1. oldu.

Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim gören mühendis adayları Atilla Turgut Özyazgan, Şener Delibaş, Tahirhan Yıldızoğlu, Zeynel Deniz Arıcı ve Ali Türkay Avcı’dan oluşan ve Elektromanyetik Alanlar ve Mikro Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Helhel’in yönettiği ekip, kısa süre içerisinde tasarladıkları modelle yarışmada ipi göğüsledi ve 2 bin liralık ödülün de sahibi oldu.

Haberleşme sistemleri, titreşim, düşme ve dayanıklılık olmak üzere 4 temel ölçünün esas alındığı yarışmada kazanan Akdeniz Üniversitesi ekibinin koordinatörü Helhel, “Artık yerli uydularımızı yapabiliyoruz. Her ne kadar bunun içindeki bir takım çipler ve optik bileşenler hazır alınıyor olsa da en son çalışmalarda bu konuda da ciddi gelişmeler var. Birkaç yıl içinde Türkiye'nin yüzde 85-90 mertebelerinde yerli uydusu olacak.” şeklinde konuştu.

Uydu modelinin elektronik tasarımları dahi her türlü ayrıntısının öğrencilere ait olduğunu vurgulayan Helhel, tasarladıkları taşıyıcının 500 metreye kadar çıkıp, modeli 400 metrede bırakmasını başardıklarını kaydetti.

Türk Öğrenciler Kendini Onarabilen Zırh Yaptılar

Türk Öğrencilerin Model Uydusu Amerika Yolunda

YORUMLAR