Uluslararası Uzay İstasyonu'na Giden Roket Yere Çakıldı

Uluslararası Uzay İstasyonu'na Giden Roket Yere Çakıldı

Rusya tarafından geçtiğimiz günlerde Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılan insansız kargo gemisi kısa bir süre sonra infilak ederek Sibirya'ya düştü. Yapılan açıklamada rokette bilinmeyen bir aksaklık oluştuğu söylendi.

Geçtiğimiz aylarda Uluslararası Uzay İstasyonu'nda en uzun görev süresini yapacak 2 astronotu uzaya yollayan Rusya'nın bu sefer gönderdiği  "insansız kargo gemisi", fırlatıldıktan kısa bir süre sonra infilak ederek Sibirya'ya düştü. Fırlatıldıktan 383 saniye sonra bilinmeyen bir nedenle parçalanan Progress MS-04 adlı uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu'na 2.5 ton yakıt, su, yiyecek ve benzeri malzemeleri götürüyordu.

Rus uzay ajansı Roscosmos'un olayla ilgili yaptığı açıklamada, Progress MS-04'ün başarıyla yörüngeye girdiği ancak fırlatıldıktan 383 saniye sonra bilinmeyen bir nedenle infilak ettiği bildirildi. Kargo gemisinin parçalarının Sibirya'nın 190 km yakınlarındaki yerleşim olmayan Tuva bölgesine düştüğü ifade edildi. Öte yandan fırlatılma anı NASA'nın sitesinden canlı olarak yayınlanmıştı ve Progress MS-04'ün güneş panellerinin tamamen açılmadığı teyit edilmişti. Şu an UUİ'de Amerikalı astronotlar Shane Kimbrough ve Peggy Whitson, Rus kozmonotlar Sergey Ryzhikov, Andrey Borisenko ve Oleg Novitskiy ile Avrupa uzay ajansına bağlı Thomas Pesquet olmak üzere 3 farklı uzay ajansından toplamda 6 astronot görev yapıyor.

NASA, Astronotların Tuvalet Sorununu Çözene 30 Bin Dolar Ödül Verecek

NASA İdrar Kullanarak Uzak Galaksileri Keşfetmeyi Planlıyor

YORUMLAR