Unity Oyun Motoru Artık Android İçin Vulkan Desteğine Sahip

Unity Oyun Motoru Artık Android İçin Vulkan Desteğine Sahip

Günümüzde birçok farklı oyuna hayat veren Unity Engine adlı oyun motoru için yeni bir dönem başlıyor. Çapraz platform desteğine sahip olan bu oyun motoru sayesinde hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda çalışan oyunlar geliştirilebiliyor. Faakt Unity kullanan oyunları mobil cihazlarda daha yaygın olarak görebiliyoruz. Bunun sebebi ise bu oyun motoru ile oyun geliştirmenin oldukça pratik olması.

Unity Engine'a yeni getirilen Vulkan desteği ise mobil oyunlar açısından bir devrim yaratacak. Bunun sebebi ise Vulkan'ın mobil oyunların varsayılan grafiksel arayüzü olan OpenGL ES'ten çok daha verimli bir şekilde cihaz donanımındanfaydalanabilmesi. Vulkan hem tek çekirdek üzerinde yoğunlaşan, hem de çok çekirdek üzerinde çalışan işlemlerde gözle görülür bir performans farkı yaratıyor. Vulkan sayesinde ekranda aynı anda daha çok öğe görebiliyor, daha detaylı görsel efektlere sahip oyunlar oynayabiliyoruz.

Unity tarafından açıklanan verilere göre Vulkan'ın Android üzerinde kare hızında yüzde 35 civarında bir artış sunduğu belirtiliyor. Unity'nin hizmete açtığı Vulkan arayüzü şu an için test ve önizleme aşamasında. Bu amaçla yayınlanan Vulkan Renderer Preview geliştiricilere deneysel projeler hazırlama ve test etme imkanı veriyor. Vulkan henüz final sürümüyle çıkış yapmamış olsa da Vulkan Renderer Preview, Vulkan'ın geliştiricilerle tanışması anlamına geliyor. Geliştiriciler Unity player ayarlarından oyunlarındaki Vulkan desteğini aktifleştirebilmekteler.

Vulkan'ın Android üzerinde nasıl sonuçlar sergilediğini görebilmek için bu videoya göz atabilirsiniz:

Vulkan, DirectX 12'nin Katili ve Oyunların Yeni Geleceği OIabilecek mi?

YORUMLAR