Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Başlayacak mı? Fahrettin Koca Açıkladı!

Üniversiteler yüz yüze eğitime başlayacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, milyonlarca öğrencinin cevabını merakla beklediği soruya yanıt verdi. İşte detaylar!

Bahar döneminde üniversiteler yüz yüze eğitime geçecek mi? Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca, milyonlarca üniversite öğrencisinin kafasındaki soru işaretlerini giderecek bir açıklamada bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamanın bütün ayrıntıları haberimizde.

Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Geçecek mi?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yeni tip koronavirüsün Türkiye'de görünmesi ile uzaktan eğitim ve öğretim sistemine geçmişti. Eğitim ve öğretimin online olarak devam etme kararının alındığı günden bu yana üniversiteler için geçerli olan eğitim ve öğretim sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokul, ortaokul ve liseler için alınan yüz yüze eğitim kararıyla beraber tekrardan gündeme gelmişti.

YÖK, geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığından üniversitelerin bahar döneminde açılıp açılmaması hakkında acil görüş istemişti. Sağlık Bakanı Koca ise üniversitelerin açılıp açılmayacağı hakkında beklenen açıklamayı yaptı.

Fahrettin Koca, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Okullarımızda sınırlı bir şekilde yüz yüze eğitime tekrar başlanması yönünde karar alındı. Hareketliliğin daha az olduğu köy okullarında 15 Şubat'tan itibaren yüz yüze eğitime başlanacak. Mart ayında ise ilkokullarımız, 8 ve 12'inci sınıflar ve özel eğitim okullarında salgının seyrine göre kontrollü ve seyreltilmiş şekilde eğitimin başlaması hedeflenmektedir" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, "Sınırlı da olsa artan hareketlilikle beraber doğacak muhtemel risklere karşı sıkı bir takip yapılacaktır. Elde edilecek bulgular sonraki adımlarımızın belirleyicisi olacaktır. Biliyoruz, öğrencilerimiz okullarını, öğretmenlerimiz öğrencilerini özledi. Ailelerimizin bu husustaki endişelerinin farkındayız. Ancak salgının hızının artması ile kaybolabilecek hayatların telafisi mümkün değildir. Bunu gözeterek çok hassas bir denge içinde hareket etmemiz gerekmektedir" sözlerini kullandı.

Üniversitelerin açılıp açılmaması hakkında açıklama yapan Bakan Koca, "Son günlerde ülkemizde vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha fazla dikkatli davranmamızı gerektirmektedir. Yurt içinde kitlesel harekete yol açacak, bir araya gelmeleri, toplanmaları sağlayacak her türlü düzenlemeden kaçınmak zorundayız" ifadelerine verdi ve açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe de sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu konuda yapılan değerlendirmelerde gerek vaka sayılarının artış eğilimini gerekse hareketliliğin sebep olabileceği riskler dikkate alınarak karar alınmalıdır."

"Tedbirlerle elde ettiğimiz kontrol, başarılı bir aşılama takvimi yürütmemize de fırsat vermektedir. Uzayan kısıtlama sürelerinin toplum hayatında yol açtığı güçlüklere rağmen, elde ettiğimiz bu fırsatı yitirmeye tahammülümüz yoktur. Eski normallerimize dönebilmemiz, bu tedbirlere daha sıkı uyabilmemizle mümkündür."

Yüz Yüze Eğitimin Detayları Açıklandı
TEKNOLOJİ

Yüz Yüze Eğitimin Detayları Açıklandı

Pek çok öğrencinin hasret kaldığı yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından günün ilk saatlerinde yapılan açıklamalarla birlikte yüz yüze eğitimin detayları belli oldu.

YORUMLAR