Üniversitelilerin En İyi Arkadaşları Cep Telefonları

Üniversitelilerin En İyi Arkadaşları Cep Telefonları

Yapılan bir araştırmaya göre, gençler "akıllı telefonları" arkadaşları gibi görüyorlar. İstanbul Üniversitesi'nde doktara yapan öğrenciler tarafından yapılan bir araştırma, üniversiteli gençlerin cep telefonlarını "bir arkadaş" olarak gördüklerini ortaya çıkardı.

Üniversitenin İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü  öğretim üyeleri ve doktora öğrencileri tarafından gerçekleştirilen bu araştırma, İstanbul ve Kırklareli'nde  320 kişiyle gerçekleştirildi.

Yapılan araştırmada, "Cep telefonunu kullananların eğitim durumu ne olabilir?" sorusuna cevap olarak katılımcıların üçte biri "lisansüstü eğitime sahip" yanıtını verirken, yüzde 21,9 oranında "okuryazar" yüzde 12,8' bir oranla da "üniversite mezunu" diye yanıt verdiler.

Cep telefonlarının cinsiyeti?

Katılımcılara cep telefonu kullananların cinsiyeti sorulduğunda, yüzde 54,4’ü "kadın", yüzde 45,6’sı da "erkek" olarak yanıtladılar.

Bu araştırma sonucunda, üniversitede okuyan gençlerin yüzde 58,4'ünün günde 1 ile 5 saat, yüzde 26,3’ünün günde 6 ile 10 saat, yüzde 9,7’sinin de 11 saatten fazla cep telefonu kullandığı ortaya çıkarıldı.

Araştırmanın sonuçları, katılanların yüzde 95.6 oranında cep telefonuna sahip oldukları gerçeğini de gün yüzüne çıkardı. Bu oranın yüzde 32,2'si cihazlarını "görüşme yapmak", yüzde 23,1'i mesajlaşmak ve yüzde 21,6 oranında “internette gezinmek” amaçlı kullanıyorlar.

Cep telefonunun sosyal sınıfı?

“Cep telefonu bir insan olsaydı hangi sosyal sınıfa mensup olurdu” sorusuna öğrenciler tarafından verilen cevaplar yüzde 46,3 “orta sınıf”, yüzde 44,1 “üst sınıf” ve yüzde 9,1 ise “alt sınıf” şeklinde derlendi.

Cep telefonu "insan" olsaydı?

Katılımcılar kendilerine yöneltilen, "Cep telefonununuz bir insan olsa ne olurdu?" sorusuna da yüzücü olurdu cevabını verdiler. Katılımcılara "Cep telefonu ne tür müzik dinlerdi?" sorusuna da katılımcılar, pop müzik dinlerdi cevabını verdiler.

En son yöneltilen sorulardan biri olan " Cep telefonu tanıdığın biri olsa kim olurdu?" sorusuna cevap olarak katılımcıların neredeyse yarısı “arkadaş” cevabını verirken, yüzde 15,3 kadarı "akraba", yüzde 14'ü de "kardeş" cevabını verdiler.

Türkiye 'Cep'ten Konuşmada Avrupa Lideri

Araştırmalara Göre Kadınlar Cep Telefonu Bağımlılığına Daha Yatkın

Toplum İçinde Cep Telefonumuzu Kullanırken Ne Kadar Kabayız Ölçelim

YORUMLAR