Ünlü Fenomen Seda Tripkolic'in 53 yıl Hapsi İstendi

seda tripkolic

Sosyal medya üzerinde Seda Tripkolic olarak bilinen ve çıkardığı şarkılarla bir ara Türkiye’nin gündemine oturmayı başaran Seda Sular’ın da aralarında bulunduğu 12 tutuklu kişinin akıbeti belli oldu. Telefon dolandırıcılığı yoluyla birçok kişiyi dolandıran çeteye üye olmakla suçlanan Sular’ın 53 yıla kadar hapsi istendi.

Hızla artan telefon dolandırıcılarını takibe alan polis, mayıs ayında yaptığı operasyonda, şarkıları internette milyonlarca kez tıklanan Seda Tripkolic lakaplı sosyal medya fenomeni Seda Sular’ın da arasında bulunduğu 12 kişiyi gözaltına almıştı. Mahkemeye sevk edilen çetenin bütün üyeleri tutuklanmıştı.

Tutuklamaların üzerinden geçen 7 aylık süre sonra iddianameyi tamamlayan savcılık makamı, Seda Sular hakkında, “Dolandırıcılık” ve “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” suçlarından 16 yıldan 53 yıla kadar, diğer şüpheliler hakkında aynı suçlardan 7 yıldan 66 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açtı. İddianameye göre kendilerini polis yada savcı olarak tanıtan çete üyeleri, kurbanlarından elde ettikleri para ve değerli eşyaları Seda Sular’a ulaştırdı. Kendisine gelen para ve eşyalardan yüzde 6 komisyon alan Sular ise paranın geri kalanını kendi hesabına yatırarak, çetenin Şanlıurfa’daki örgüt lider Mehmet T.’ye gönderdi.

Prof. Dr. Cevat Çapan’ı aynı ayda iki kere dolandırmayı başaran çete üyeleri, profesöre “Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğünden arıyoruz” demişler ve Çapan’dan para istemişlerdi. Çapan’a, daha önce de dolandırıcıların kurbanı olduğunu bildiklerini söyleyerek, “Bir kez daha dolandırıcıların hedefindesiniz. Onlardan önce bankaya giderek paranızı çekin ve muhafaza altına almak için bize getirin” diyen dolandırıcılar, profesörden 80 bin dolar koparmışlardı. Sonraki arışlarındaysa yine Çapan’dan 100 bin lira elde etmişlerdi.

Sivaslı olduğu belirlenen talihsiz bir vatandaştan 1 milyon lira almayı başaran çetenin tüm üyelerine benzer davalar açan savcılık makamı, Seda Sular'ın "dolandırıcılık" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" suçlarından 16 yıldan 53 yıla, diğer 11 sanığın ise aynı suçlardan ayrı ayrı 7 yıldan 66 yıla kadar hapisle cezalandırılması istedi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederken, sanıkların yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacağı aktarıldı.